با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
فیلتر نور آبی در اندروید چیست؟
عکس : فیلتر نور آبی در اندروید
.

در این مطلب قصد داریم شما را با فیلتر نور آبی در اندروید آشنا کنیم. فیلتر نور آبی در صفحه نمایش گوشی، می‌تواند به خواب بهتر شما کمک کند.به گزارش سرویس اخبار نرم افزار سایت شات ایکس و به نقل از تکفارس چند بار در هفته راحت به خواب می‌روید؟ اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، ممکن است بخواهید تأثیر عوامل مختلف را بر خواب شبانه خود مورد بررسی قرار دهید. نور آبی صفحه نمایش، مغز ما را فریب می دهد تا فکر کند باید بیدار باشیم. خوشبختانه با استفاده از فیلتر نور آبی در گوشی اندروید خود می‌توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

مشکل نور آبی

از نظر علمی ثابت شده است که نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش می‌تواند بر سلامتی انسان تاثیر بگذارد. مطالعات انجام شده در مراجع علمی معتبر مانند دانشگاه هاروارد هشدار داده‌اند که استفاده از این ابزارها در شب بر کمیت و کیفیت خواب شما تاثیر می‌گذارد.

علت این مسئله تماس با نور در شب است. به طور دقیق‌تر، این تماس با نور آبی با طول موج کوتاه است . این نور توسط تلفن‌ها، تبلت‌ها و تقریباً هر ابزاری با نمایشگر روشن تابیده می‌شود.

نور خورشید نیز حاوی نور آبی است که برای روز مفید می باشد. در واقع این نور به بیدار و هوشیار نگه داشتن شما کمک می کند وبخش مهمی از عملکرد چرخه خواب است.

تماس با نور آبی در شب نتایج نامناسبی دارد. این نور به مغز شما القا می‌کند که هنوز روز است. همانطور که NHS توضیح می‌دهد این مساله سبب سرکوب ترشح ملاتونین می‌شود. ملاتونین هورمونی است که در شب تولید می‌شود و بدن را برای خواب آماده می‌کند.

تاثیر نور آبی برای جلوگیری از خواب واقعا زیادی است. مطالعه دیگری توسط Daily Mail انجام شد که نشان می‌دهد با داشتن یک LED آبی رنگ روی داشبورد، می توان از به خواب رفتن راننده تا حد زیادی جلوگیری کرد.

شما جز خاموش کرده تلفن همراه چه کاری می توانید انجام دهید؟ پاسخ این سوال استفاده از فیلتر نور آبی است. این ویژگی به صورت پیش فرض در اندروید وجود دارد. البته برنامه های جانبی زیادی نیز وجود دارند که می توانند ویژگی های بیشتری ارائه دهند.

 فیلتر نور آبی چه کاری انجام می‌دهد؟

فیلتر کردن نور آبی به یکی از دو روش گزینه داخلی و گزینه root عمل می‌کند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. این فیلتر مقدار نور آبی که صفحه نمایش منتشر می‌کند را کاهش می‌دهد. برنامه‌های دیگر نیز فیلتر قرمز روی صفحه نمایش قرار می‌دهند تا نور آبی را از بین ببرند.

تأثیر هر دو روش یکسان است. هر دو باعث می‌شوند صفحه رنگ قرمز بگیرد که عادت کردن به آن کمی طول می‌کشد. اما تأثیرات منفی نور آبی را از بین می‌برد و تابش خیره‌کننده را به شدت کاهش می‌دهد. حتی اگر در مورد بهبود خواب خود شک دارید، بلافاصله متوجه کاهش فشار چشم در هنگام استفاده از تلفن خود در اتاقی با نور کم خواهید شد.

با این حال، برنامه های دیگر کامل و بی‌نقص نیستند. استفاده آن‌ها از روکش قرمز کنتراست را کاهش می‌دهد و سیاهی را به سایه تیره قرمز تبدیل می‌کند.

علاوه بر آن ممکن است یک ویژگی امنیتی را در اندروید راه‌اندازی کنند. این مساله سبب می شود که برخی از دکمه‌های خاص در هنگام قرار گرفتن در جای خود غیرقابل دسترس شوند. اگر یک برنامه برای حذف نور آبی نصب کنید، متوجه این مسائل خواهید شد. برای نصب کردن برنامه های جدید باید دسترسی برنامه فیلتر نور آبی را متوقف کنید. بسیاری از این برنامه ها در قسمت اعلانات موجود نیستند.

گزینه داخلی: نور شب

قبل از اینکه به گزینه‌های دیگر گوشی خود نگاه کنید، ابتدا تنظیمات داخلی را روی گوشی یا تبلت اندرویدی خود بررسی کنید. نسخه اصلی اندروید به نور شب مجهز است. این قابلیت در برخی از گوشی ها با نام دیگری عرضه می‌شود. برای مثال در گوشی‌های سامسونگ از آن با نام Eye Comfort Shield یاد می‌شود.

به راحتی می‌توان فیلتر نور آبی را در اندروید تنظیم و زمان‌بندی کرد. در اکثر گوشی‌ها، فقط باید به تنظیمات و سپس نمایشگر بروید و گزینه نور شب را پیدا کنید. شما می‌توانید برای روشن‌شدن خودکار این فیلتر برنامه‌ریزی کنید و شدت افکت آن را تنظیم نمایید. اگر می‌خواهید کنترل دقیق‌تری داشته باشید، باید یک برنامه نصب کنید.

بهترین برنامه فیلتر نور آبی: Twilight

Twilight بهترین برنامه فیلتر نور آبی برای اندروید است. این برنامه به تدریج دمای رنگ صفحه نمایش را کاهش می دهد (قرمزتر می‌کند) و صفحه را تیره می‌کند تا زمانی که به سطح رنگ و روشنایی انتخابی شما برسد.

این تغییر تدریجی به گونه ای صورت می گیرد که به سختی متوجه وقوع آن می‌شوید. در ابتدا، رنگ‌ها کمی از رنگ سفید فاصله می‌گیرند. زمانی که در رختخواب در حال مرور وب سایت Reddit هستید، تازه تاثیر آن را متوجه می شوید.

Twilight با استفاده از سنسور نور تلفن می‌تواند به طور مداوم تنظیمات را به طور خودکار تنظیم کند. اطمینان حاصل کنید که این برنامه همیشه با شرایط نور محیطی شما سازگار باشد. هنگامی که تنظیمات اولیه را یک بار انجام دهید، دیگر نیازی نیست که دوباره به آن مراجعه کنید.

چرا زمانی که اندروید دارای فیلتر نور آبی است، باید از Twilight استفاده کرد؟

دو ویژگی وجود دارد که این برنامه را متمایز می کند. شما می توانید هنکام اجرای برنامه های خاص، این برنامه را به طور خودکار غیرفعال کنید. در این صورت، تماشای فیلم‌های شبانه در نتفلیکس برای شما سخت نمی شود. ویژگی دیگر آن این است که علاوه بر تلفن همراه، با دستگاه های دیگر نیز جفت می شود. می‌توانید آن را برای کنترل لامپ‌های هوشمندPhilips HUE یا دیگر لامپ‌های هوشمند تنظیم کنید و همچنین آن را بر روی ساعت اندروید، تلویزیون اندروید یا کروم بوک خود نیز نصب کنید.

گزینه روت: نور شب (KCAL)

Twilight بهترین انتخاب برای اکثر کاربران است، اما اگر گوشی شما روت شده است، می توانید از یک برنامه قدرتمندتر به نام Night Light (KCAL) استفاده کنید.

Night Light به عنوان یک برنامه ریشه‌ای، می تواند به طور مستقیم کنترل صفحه نمایش را انجام دهد. به جای قرار دادن یک پوشش قرمز بر روی صفحه نمایش، میزان نور آبی را کاهش می دهد.

این حالت شباهت زیادی به حالت نور شب خود اندروید دارد و نتیجه آن تصویری با کیفیت بالاتر است. این برنامه همه چیز را به رنگ قرمز درنمی‌آورد (برای مثال رنگ سیاه باقی می‌ماند) و کنتراست آن از بین نمی‌رود. در اعلان‌ها یا برنامه‌های دیگر شما اختلالی ایجاد نمی‌کند.

با این حال، KCAL برای همه مناسب نیست. برای استفاده از آن باید گوشی خود را روت کنید و ممکن است نیاز به نصب یک هسته سفارشی داشته باشید. این برنامه در فروشگاه Play Store نیز در دسترس نیست. شما می توانید آن را در صفحه GitHub مشاهده و از طریق فروشگاه اپلیکیشن‌های F-Droid دانلود کنید.

کاهش اثر نور آبی بدون فیلتر کردن آن

استفاده از فیلتر نور آبی نسبتا آسان است. با این حال، برخی از مردم آن را دوست ندارند. اگر دوست ندارید همه برنامه های شما پس از غروب خورشید رنگ قرمزی به خود بگیرند، راه‌های ساده‌تری برای به حداقل رساندن اثرات نور آبی وجود دارد.

نکته کلیدی آن است که میزان خطر نور آبی را کاهش دهید. بنابراین استفاده از گوشی به جای تبلت به دلیل کوچکتر بودن صفحه نمایش می تواند تا حد زیادی مفید باشد. تا جایی که می توانید روشنایی را کاهش دهید و در برنامه‌های خود به حالت تاریک بروید. حتی می توانید حالت تاریک را در تمام وب سایت‌های کروم فعال کنید.

بیشتر خوانندگان کتاب های الکترونیکی به گزینه‌های متن سفید روی صفحه سیاه مجهز هستند که می تواند باعث کاهش خستگی چشم شود. Google Play Books یک قدم فراتر می‌رود و ویژگی نور شب را ارائه می‌دهد. در هنگام غروب آفتاب به صورت خودکار روشن می‌شود، سپس به تدریج نور آبی بیشتری را از صفحه نمایش حذف می‌کند.

برای فعال کردن این ویژگی، کتابی را باز کنید، روی دکمه Display Options ضربه بزنید، بعد به بخش Lighting بروید و روی گزینه Read Night Light ضربه بزنید.

کاهش خستگی چشم در اندروید

ویژگی نور شب اندروید و برنامه‌هایی مانند Twilight به شما امکان می‌دهند تا بدون خستگی به راحتی از گوشی خود استفاده کنید. استفاده از آنها آسان است. نور این برنامه ها در ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد، اما به سرعت به آن عادت می‌کنید. کاهش نور آبی باعث می‌شود تا صفحه نمایش نور کمتری داشته باشد. این امر کمک می‌کند تا در هنگام استفاده از گوشی همراه میزان سردرد و یا خستگی چشم کاهش پیدا کند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین