با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
فروش برخی ساعت‌های هوشمند اپل بار دیگر در آمریکا ممنوع شد
عکس : اپل‌واچ
.

درخواست اپل برای تمدید لغو ممنوع یت فروش برخی مدل‌های اپل‌واچ ‌تولیدی این شرکت، روز چهارشنبه توسط دادگاه استیناف فدرال ایالات متحده رد شد و این دادگاه حکم به ممنوع یت دوباره فروش این ساعت‌های هوشمند اپل در این کشور داد.

به دنبال طرح ادعای حقوقی شرکت تجهیزات پزشکی «مَسیمو» بر سر ویژگی سنجش اکسیژن خون در اپل‌واچ سری ۹ و اپل‌واچ اولترا ۲، فروش این ساعت‌ها ماه گذشته در آمریکا ممنوع اعلام شد، اما یک هفته بعد، آن ممنوع یت لغو شد.

دادگاه استیناف در واشنگتن که سه هفته پیش به‌طور موقت این ممنوع یت را لغو کرده بود، اکنون در حال بررسی مجدد پرونده «حق ثبت اختراع یک حسگر اکسیژن خون» متعلق به مَسیمو است که مدیر آن یک ایرانی‌تبار است.

حکم جدید دادگاه استیناف بدین معنی است که اپل بار دیگر نمی‌تواند اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ را که به سیستم اکسیژن‌سنج خون مجهز هستند، در بازار آمریکا بفروشد.ممنوعیت فروش باعث افزایش قیمت ساعت هوشمند اپل در بازار سیاه شده بود.

کمیسیون تجارت بین‌الملل آمریکا (ITC) در سال ۲۰۲۳ حکم داد که اپل به‌دلیل نقض پتنت‌های مسیمو اجازه‌ واردکردن اپل واچ به بازار آمریکا را ندارد. مسیمو که توسط فردی شیرازی به نام جو کیانی مدیریت می‌شود، اپل را به سرقت اسرار تجاری متهم کرده است.

اپل احتمالا برای جلوگیری از ضرر مالی، مدل‌های اصلاح‌شده‌ اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ را بدون اپلیکیشن Blood Oxygen می‌فروشد و همزمان به ثبت درخواست تجدیدنظر ادامه می‌دهد.

اپل می‌تواند با مَسیمو برای توافق مذاکره کند، در غیر این صورت ممنوعیت بازگردانده شده توسط دادگاه استیناف ممکن است این شرکت را به توقف فروش، حداقل تا سال ۲۰۲۴، یا طراحی مجدد اپل‌واچ وادار کند.

مسیمو ادعا می‌کند تخلف اپل آسیب قابل توجهی به این غول فناوری وارد نمی‌کند و فقط آن را به عنوان شرکتی درگیر در سرقت مالکیت معنوی نشان می‌دهد. اپل اما می‌گوید این ممنوعیت باعث آسیب غیر‌ضروری به محصول پیشگام یک شرکت آمریکایی می‌شود.

این دو شرکت‌ مدتی است درگیر اختلافات حقوقی هستند. در اکتبر ۲۰۲۲، اپل دو شکایت نقض حق ثبت اختراع علیه مَسیمو تنظیم کرد و ادعا کرد که این شرکت ویژگی‌های ثبت‌شده‌ اپل‌واچ را در ساعت هوشمند پزشکی ام ۱ خود، کپی کرده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین