با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
دارک وب چیست و چقدر خطرناک است؟
عکس : دارک وب
.

اکثر کاربران اینترنت محتوای آنلاین را با استفاده از وب سطحی مرور می کنند، که بخشی از اینترنت است، که در آن سایت ها توسط موتورهای جستجوی محبوب ایندکس می شوند و به راحتی با استفاده از مرورگرهای وب سنتی قابل مشاهده هستند.

در حالی که وب سطحی ممکن است بیشتر چیزی را که کاربر معمولی می بیند، تشکیل دهد، لایه های زیادی از محتوای پنهان وجود دارد که می توان در وب تاریک یافت.

با استفاده از یک مرورگر خصوصی که به نام مسیریاب پیاز ( Tor ) شناخته می شود، کاربران می توانند این سایت های مخفی را کاوش کنند و تحت پوشش یک آدرس IP ناشناس به فعالیت های قانونی و غیرقانونی بپردازند.به گزارش سرویس اخبار اینترنت و شبکه سایت شات ایکس و به نقل از Erem-News در اینجا نگاهی به نحوه کار دارک وب یا وب تاریک و روش‌های متعددی که مردم از آن استفاده می‌کنند، چه قانونی و چه غیرقانونی می اندازیم.

وب سطحی

سایت های روی سطح وب یا وب باز آن دسته از سایت هایی هستند که بدون استفاده از Tor یا هر مرورگر یا نرم افزار خاصی برای کاربران عادی قابل مشاهده هستند.

سایت های موجود در وب نیز قابل فهرست بندی هستند و با استفاده از موتورهای جستجوی سنتی مانند گوگل به راحتی می توان آنها را پیدا کرد.

اگرچه وب سطحی شامل بسیاری از محبوب‌ترین سایت‌های com، .net و .org است، تخمین زده می‌شود که آنها تنها حدود 5 درصد از کل محتوای موجود در اینترنت را نشان می‌دهند و بقیه در وب عمیق یا وب تاریک یافت می‌شوند..

وب عمیق و تاریک

اصطلاحات وب عمیق و وب تاریک گاهی به معنای یکسان استفاده می شوند، اما یکسان نیستند.

اصطلاح وب عمیق به هر چیزی در اینترنت اطلاق می شود که توسط موتور جستجویی مانند گوگل ایندکس نشده باشد و بنابراین دسترسی به آن امکان پذیر نیست، زیرا در پشت دیوارهای امنیتی، فرم های احراز هویت، رمز عبور و داده های ورود محافظت می شود. همچنین شامل هر محتوایی می شود که صاحبان آن از فهرست کردن آن توسط موتورهای جستجو جلوگیری کرده اند.

تقریباً 90 درصد از تمام وب سایت ها در وب عمیق هستند که بسیاری از آنها توسط نهادهایی مانند مشاغل، سازمان های دولتی و سازمان های غیر انتفاعی استفاده می شوند.

در مورد آنچه به عنوان وب تاریک شناخته می شود، در وب عمیق وجود دارد، که منطقه ای از اینترنت است که فقط برای کاربرانی که مرورگر Tor را بر روی دستگاه های خود نصب کرده اند می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

به طور کلی، اکثر کاربران معمولی اینترنت هرگز نیازی به دسترسی به محتوا در وب تاریک ندارند، حتی اگر استفاده از Tor کاملا قانونی باشد.

دارک وب کی و چرا ایجاد شد؟

مشخص است که وب تاریک در سال 2000، با راه اندازی "Freenet"، یک پروژه پایان نامه توسط دانشجوی Ian Clarke از دانشگاه ادینبورگ، که تصمیم به ایجاد یک سیستم ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات غیرمتمرکز، توزیع شده را آغاز کرد.

کلارک قصد دارد راهی جدید برای برقراری ارتباط و اشتراک گذاری فایل ها به صورت آنلاین به صورت ناشناس ایجاد کند.

این اساس پروژه Tor بود که در سال 2002 منتشر شد و مرورگر خود را در سال 2008 راه اندازی کرد.

با ایجاد Tor، کاربران اکنون می توانند به صورت کاملا ناشناس در اینترنت بگردند و سایت هایی را که زمانی بخشی از دارک وب بودند، کاوش کنند.

دارک وب چگونه کار می کند

دارک وب که در ابتدا توسط وزارت دفاع ایالات متحده برای برقراری ارتباط ناشناس استفاده می شد، اکنون به مرکزی برای کاربرانی تبدیل شده است که می خواهند در سراسر جهان ناشناس بمانند.

مردم از وب تاریک برای مقاصد قانونی و غیرقانونی استفاده می کنند. دارک وب از فناوری استفاده می کند که با انتخاب مسیر تصادفی برای سرورهای رمزگذاری شده، کاربران را از نظارت و ردیابی محافظت می کند.

وقتی کاربران از طریق Tor به سایتی می‌رسند، اطلاعات آنها از طریق هزاران نقطه رله هدایت می‌شود که مسیرهای کاربر را پوشش می‌دهد و ردیابی مرور آنها را غیرممکن می‌کند.

استفاده های قانونی از دارک وب یا وب تاریک

اگرچه استفاده از وب تاریک ممکن است در ظاهر مشکوک به نظر برسد، اما کاملا قانونی است.

استفاده های قانونی زیادی از Tor و مرور ناشناس وجود دارد. به عنوان مثال، وب تاریک اغلب مکانی برای برقراری ارتباط و اجتناب از سانسور و بررسی دقیق دولت است.

با وجود این لایه‌های امنیتی اضافی، کاربران باید هنگام استفاده از Dark Web مراقب باشند و اقدامات امنیتی مناسبی مانند به‌روزرسانی نرم‌افزار امنیتی خود را به صورت دوره‌ای، مرور با استفاده از VPN قوی و اجتناب از استفاده از آدرس ایمیل استاندارد انجام دهند.

استفاده غیرقانونی از وب تاریک

وب تاریک به دلیل ماهیت ناشناس آن برای مقاصد غیرقانونی و حتی غیرقانونی نیز استفاده می شود. این شامل خرید و فروش کالای قاچاق، رمز عبور، هویت های سرقت شده و سایر داده ها و اقلام بالقوه مضر است.

اما خوشبختانه، خطر و تهدیدهای سایبری ناشی از وب تاریک به طور مداوم توسط سازمان های دولتی، سازمان های مجری قانون و هزاران متخصص فناوری اطلاعات خنثی می شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین