با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
دیجیاتو
دیجیاتو
تقویم
- 16 اردیبهشت 1403
 جواد تاجی نویسنده : جواد تاجی
.
اندروید امن‌تر است یا iOS؟
عکس : بررسی امنیت در گوشی اندروید و ای او اس

وب‌سایت Cybernews آزمایش جالبی را انجام داده است تا نتیجه‌گیری کند که بین iOS و اندروید ، کدام سیستم‌عامل امن‌تر است.

به گزارش سرویس اخبار نرم افزار سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو در این آزمایش، 100 برنامه روی یک آیفون SE و یک گوشی اندرویدی (روی هر دو دستگاه تنظیمات کارخانه اعمال شده) نصب شده و سپس میزان داده‌هایی که توسط آن‌ها برای سرورهای خارجی ارسال‌شده، بررسی شده است.

اندروید یا iOS؟ کدام سیستم‌عامل امنیت بیشتری دارد؟

به بیان دقیق‌تر، 60 درصد از درخواست‌های ارسالی توسط گوشی آیفون، برای خود اپل ارسال شده است. در مقابل، فقط 24 درصد از درخواست‌های گوشی اندرویدی به گوگل فرستاده شده و سایر آن‌ها برای برنامه‌های شخص ثالث ارسال شده است.

به عنوان مثال، در حالی که آیفون به‌طور متوسط یک بار در روز با یک سرور روسی متعلق به شرکت فناوری چینی علی‌بابا ارتباط داشته است، دستگاه اندرویدی 13 بار با یک سرور روسی در ارتباط بوده است و در یک دوره سه روزه، 39 درخواست برای آن ارسال کرده است. همچنین گوشی آیفون هیچ ارتباطی با سرورهای چینی نداشته است، اما دستگاه اندرویدی به‌طور میانگین، روزانه پنج بار با سرورهای متعلق به کشور چین در ارتباط بوده است.

علاوه بر این، گوشی آیفون ارتباط کمتری با سرورهای متعلق به شبکه‌های اجتماعی داشته است. برای درک بهتر این موضوع، آیفون SE در این آزمایش به‌طور میانگین 20 بار در روز و گوشی اندرویدی 200 بار در روز با سرورهای فیسبوک ارتباط داشته‌اند. همچنین آیفون در مجموع 36 بار با تیک تاک ارتباط داشته و البته سرور مذکور در چین مستقر نبوده است. گوشی اندرویدی نیز نزدیک به 800 بار با تیک تاک تماس گرفته است. این روند برای اسنپ چت متفاوت است. در حالی که گوشی اندرویدی به‌سختی با سرورهای آن در تماس بوده، گوشی آیفون بیش از 100 درخواست در روز داشته است.

در نهایت، تیم تحقیقاتی Cybernews می‌گوید که گوشی آیفون نسبت به همتای اندرویدی خود، با سرورهای مشکوک کمتری در تماس است. و هرگونه ارتباطی که گوشی‌ها با کشورهای غیردوست برقرار می‌کنند به دلیل رویکرد سهل‌انگارانه برای حفظ حریم‌خصوصی و حفاظت از داده‌ها کاربران نگران‌کننده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین