با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
هویت مدیر بدنام‌ترین گروه باج‌افزار تاریخ برملا شد؛ جایزه 10 میلیون دلاری برای دستگیری او
عکس : دیمیتری یوریویچ خروشف

سرانجام هویت مدیر یکی از بدنام‌ترین گروه‌های باج‌افزار ی تاریخ، یعنی LockBit شناسایی شد. پلیس‌ آمریکا و بریتانیا اعلام کردند که « دیمیتری یوریویچ خروشف »، 31 ساله، تبعه روسیه، با نام مستعار LockBit Supp، مدیر گروه باج‌افزار ی LockBit است. وزارت امور خارجه آمریکا 10 میلیون دلار جایزه برای دستگیری خروشف تعیین کرده است.

به گزارش سرویس اخبار امنیت سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو براساس گزارش CNBC، گروه Lockbit در برخی مواقع پرکارترین گروه باج‌افزار جهان بوده که بیش از 2000 قربانی را هدف قرار داده و بیش از 500 میلیون دلار را به‌سرقت برده است. قربانیان شامل افراد عادی، مشاغل کوچک، شرکت‌های چند ملیتی، بیمارستان‌ها، مدارس، سازمان‌های غیرانتفاعی، زیرساخت‌های حیاتی، سازمان‌های دولتی و مجریان قانون بودند.

شناسایی مدیر پرکارترین گروه باج‌افزار جهان

براساس داده‌های موجود، این گروه همچنین بیش از 100 بیمارستان و شرکت‌های مراقبت‌ بهداشتی ازجمله یک بیمارستان کودکان را هدف قرار داده است. در مورد بیمارستان کودکان، LockBit گفت که این حمله یک اشتباه از سوی شریک آن بوده و رمز موردنظر برای بازکردن قفل فایل‌ها را ارائه می‌دهد. بااین‌حال، به گفته مقامات این گفته‌ها دروغ بود و رمزها به‌درستی کار نکردند.

اکنون دادستان‌های فدرال آمریکا اعلام کردند که دیمیتری یوریویچ خروشف به اتهام ایجاد، توسعه و مدیریت گروه باج‌افزار LockBit متهم شده است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز برای دریافت اطلاعاتی که منجر به دستگیری خروشف شود، 10 میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. وزارت خزانه‌داری همچنین تحریم‌هایی را علیه خروشف اعمال و تمام دارایی‌های او در ایالات‌متحده را مسدود کرده است.

گروه LockBit از سال 2020 فعال بوده و به گفته آژانس امنیت سایبری ایالات‌متحده (CISA) باج‌افزار این گروه در سال 2022 بیشترین فعالیت را داشته است. یوروپل که در عملیات اخیر مشارکت داشت، در بیانیه‌ای گفت که مقامات اکنون بیش از 2500 کلید رمزگشایی دارند که می‌تواند به قربانیان کمک کند تا قفل داده‌هایی را که قبلاً توسط این گروه رمزگذاری شده بودند، باز کنند.

خروشف که با نام‌های LockBit Supp ، LockBit و Putinkrab نیز شناخته می‌شود، در یک کیفرخواست 26 موردی در دادگاه ایالات‌متحده متهم شد که براساس آن شخصاً حداقل 100 میلیون دلار سرمایه از قربانیان به‌دست آورده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین