با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
با شکایت یک شرکت پزشکی، اپل واچ در آستانه ممنوعیت در ایالات متحده است
عکس : اپل واچ
.

احتمال ممنوعیت اپل واچ در ایالات متحده یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر شد. چرا که هفته گذشته کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده (USITC) دستور ممنوعیت این مصحول را صادر کرد که پس از گذشت 60 روز اجرایی خواهد شد. اکنون به نظر می‌رسد آخرین امید اپل به رئیس‌جمهور آمریکا باشد که قبل از اجرای حکم، آن را وتو کند.

سنجش ضربان قلب با سنسور پالس اکسی متر ساعت های هوشمند <strong> اپل واچ </strong>

اپل در نتیجه شکایت شرکت ماسیمو در وضعیت فعلی قرار گرفته است. این شرکت تجهیزات پزشکی در سال 2021 به USITC شکایت کرد و ادعا کرد که اپل حق اختراع یکی از پالس اکسیمترهای این شرکت را نقض کرده است.

این فناوری از اپل واچ سری 6 به شکل سنسورهایی در پشت دستگاه برای خواندن میزان اکسیژن خون کاربران به کار گرفته شده و از آن زمان این محصول در تمام نسخه‌های سری و اولترا استفاده شده است، اما در مدل‌های ارزان‌تر SE وجود ندارد.

در زمستان سال گذشته، یک قاضی حکم داد که اپل پتنت‌های پالس اکسی‌متر ماسیمو را نقض کرده است و به کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده درخواست داد تا ممنوعیت واردات این دستگاه‌ها را بررسی کند.روز پنجشنبه هفته گذشته، USITC حکم این قاضی را تایید کرد و حکم محرومیت در مورد ساعت‌های هوشمند اپل صادر شد که پس از سپری شدن دوره بازبینی 60 روزه ریاست جمهوری و در صورت شکست دادگاه‌های تجدیدنظر، اجرایی خواهد شد.

شایان ذکر است که رئیس‌جمهورهای آمریکا معمولا تصمیمات USITC را وتو نمی‌کنند. اما باراک اوباما، ممنوعیت احتمالی واردات آیفون و آیپد را در سال 2013 وتو کرد، در آن زمان این آژانس حکم داد که اپل حق ثبت اختراعات سامسونگ را نقض کرده است.

اگر وتو انجام نشود و درخواست‌های تجدیدنظر با شکست مواجه شوند، اپل از فروش دستگاه‌های دارای عملکرد پالس اکسیمتری مبتنی بر نور (اپل واچ به جز مدل‌های SE) یا تولید دستگاه‌های جدید با استفاده از این فناوری منع می‌شود. با این حال، این احتمال وجود دارد که ماسیمو مجوز فناوری خود را با مبلغ زیادی به اپل بفروشد.

نخستین بار در سال 2020، ماسیمو از اپل به اتهام سرقت اسرار تجاری و استفاده از آن‌ها در چندین مدل ساعت اپل شکایت کرد.

بر اساس این پرونده، اپل در سال 2013 با ماسیمو تماس گرفته بود تا در مورد یک همکاری احتمالی صحبت کند. اپل به این شرکت گفت که می‌خواهد درک بهتری از این فناوری پیدا کند تا ببیند آیا می‌تواند در محصولاتش ادغام شود یا خیر. اگرچه هیچ توافقی حاصل نشد، اما مدیران ماسیمو این تصور را داشتند که این جلسات سازنده و مساعد و صرفاً برای رشد کسب و کار است.

با این حال، اپل مسیر دیگری را در پیش گرفت و چندین مدیر کلیدی این شرکت که دسترسی نامحدودی به اسرار تجاری آن دارند را استخدام کرد! در میان استخدام‌شده‌های جدید، اوریلی، مدیر ارشد پزشکی و مارسلو لامگو، مدیر ارشد فناوری ماسیمو بودند. بدین ترتیب اپل این فناوری را بدون همکاری با ماسیمو از آن خود کرد. اما اکنون پس از سال‌ها باید تاوان سرقت این فناوری را پس بدهد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین