با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
قابلیت‌های ویندوز ۱۲ لو رفت؛ هوش مصنوعی قلب تپنده نسخه بعدی ویندوز
عکس : ویندوز ۱۲

مایکروسافت در حال توسعه‌ی نسخه‌ای از سیستم‌عامل ویندوز است که تمرکز اصلی آن روی هوش مصنوعی خواهد بود.

تیم Windows & Web Experiences مایکروسافت در حال شکل‌دادن نقشه‌ی راه تازه‌ای برای ویندوز است و توسعه‌ی به‌روزرسانی اصلی ویندوز با کد نام Hudson Valley و تمرکز بر ابزارهای هوش مصنوعی، اولویت نخست آن‌ها است.

پیش از این گفته شده بود که مایکروسافت قصد دارد نسخه‌ی جدید پلتفرم ویندوز با کد نام Germanium را در سال ۲۰۲۴ منتشر کند که به‌روزرسانی Hudson Valley بر مبنای آن ایجاد خواهد شد.

به گفته‌ی ویندوز سنترال، ردموندی‌ها در حال حاضر به انتشار سالانه‌ی نسخه‌های اصلی پلتفرم ویندوز بازگشته‌اند، به این معنی که به جای چند به‌روزرسانی کوچک در طول سال، یک به‌روزرسانی بزرگ در هر سال منتشر می‌شود.

ممکن است مایکروسافت همچنان از به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای به صورت محدود استفاده کند، اما دیگر به عنوان ابزار اصلی انتشار ویژگی‌های جدید استفاده نخواهد شد.

نقشه‌ی راه Hudson Valley، بسیار جالب است. انتظار می‌رود که این به‌روزرسانی بر اساس پلتفرم Germanium ساخته شود که در آوریل (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳) به مرحله‌ی نهایی خواهد رسید و احتمالا در تابستان منتشر خواهد شد.

تمرکز اصلی Hudson Valley بر ابزارهای هوش مصنوعی است که در سراسر سیستم‌عامل به‌صورت یکپارچه قرار می‌گیرند و بسیاری از آنها احتمالاً نیاز به سخت‌افزار NPU جدید دارند.

یکی از این ویژگی‌ها، ابزار هوشمند Windows Shell قدرت گرفته از کوپایلت پیشرفته است که می‌تواند به‌طور مداوم در پس‌زمینه کار کند تا جست‌وجو را بهبود بخشد، پروژه‌ها و فرآیندها را به‌سرعت راه‌اندازی کند، متن را بفهمد و کارهای دیگری را انجام دهد.

هوش مصنوعی همچنین جست‌وجو را در ویندوز بهبود خواهد داد و قابلیت استفاده از زبان طبیعی برای پیدا کردن مواردی که قبلاً در کامپیوتر خود باز کرده یا دیده‌اید را دارا خواهد بود.

اگر نام فایلی را به خاطر ندارید، می‌توانید به موضوع یا محتوای آن اشاره کنید، مثلا بگویید: «فایلی که علی چند روز پیش برای من از طریق واتساپ فرستاد.» به این ترتیب ویندوز می‌فهمد به دنبال چه فایلی می‌گردید.

از ویژگی‌های مورد انتظار دیگر ویندوز، ابزاری موسوم به Super Resolution است که از تراشه‌ی NPU برای بهبود کیفیت ویدئوها و بازی‌ها استفاده خواهد کرد. همچنین نسخه‌ی بهبود یافته‌ای از Live Captions در حال توسعه است که قادر به ترجمه‌ی چندین زبان مختلف به‌صورت زنده برای فیلم یا تماس‌های صوتی و تصویری خواهد بود.

در حال حاضر، ویندوز حدود ۱٫۴ میلیارد کاربر دارد که ۴۰۰ میلیون نفر از آن‌ها کاربر ویندوز ۱۱ هستند. این بدان معنی است که هنوز یک میلیارد کاربر ویندوز ۱۰ وجود دارند و درصد بزرگی از آن‌ها به دلیل محدودیت‌های سیستمی نمی‌توانند به ویندوز ۱۱ (یا بالاتر) ارتقا یابند.

بنابراین، انتشار به‌روزرسانی Hudson Valley در ویندوز ۱۲ می‌تواند به هدف مایکروسافت در بازگرداندن همه به نسخه‌ای واحد از ویندوز آسیب بزند. این تصمیم اما در نهایت به بازاریابی برمی‌گردد و به‌نظر می‌رسد که تاکنون تصمیم نهایی در مورد آن گرفته نشده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین