با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
بیش از ۴۰ مدل هوش مصنوعی در چین تایید شد
عکس : هوش مصنوعی در چین
.

در ۶ماه نخست از زمانیکه چین فرایند تایید مدل های هوش مصنوعی را آغاز کرده، بیش از ۴۰ مدل از این فناوری برای استفاده عموم مردم تایید شده اند. این درحالی است که این کشور آسیایی سعی دارد در توسعه هوش مصنوعی به پای آمریکا برسد.به گزارش سرویس اخبار هوش مصنوعی سایت شات ایکس و به نقل از رویترز - Reuters رگولاتورهای چینی هفته گذشته ۱۴ مدل زبانی بزرگ(LLM) را برای استفاده عمومی تایید کردند. این موارد چهارمین دسته از مدل های هوش مصنوعی بودند که چین تایید کرد و به شرکت های مختلف از جمله ۴Paradigm و AI.۰۱تعلق دارد.

دولت چین در آگوست سال گذشته میلادی از شرکت های فناوری خواست برای عرضه مدل های زبانی بزرگ خود برای عموم مردم از رگولاتورها تاییدیه دریافت کنند.

این اقدام بر رویکرد چین جهت توسعه فناوری هوش مصنوعی و در عین حال تلاش برای تحت کنترل نگهداشتن آن، تاکید دارد. در همین راستا در آگوست ۲۰۲۳ میلادی و مدت کوتاهی پس از اجرای فرایند دریافت تاییدیه، دولت با نخستین دسته از مدل های هوش مصنوعی موافقت کرد. بایدو، علی بابا و بایت دنس از جمله شرکت های چینی بودند که محصولاتشان تاییدیه دریافت کرد.

رگولاتورهای چینی در ماه های نوامبر و دسامبر سال گذشته میلادی دو دسته مدل هوش مصنوعی دیگر را تایید کردند. هرچند دولت هنوز فهرست دقیق شرکت های تایید شده را برای بررسی عمومی فاش نکرده اما یک نشریه روز گذشته اعلام کرد بیش از ۴۰ مدل هوش مصنوعی تایید شده اند.

از زمان توسعه چت جی پی تی توسط شرکت اوپن ای آی در ۲۰۲۲ میلادی، شرکت های چینی برای تولید محصولات هوش مصنوعی هجوم آورده اند. در آن زمان چین ۱۳۰ مدل زبانی بزرگ توسعه داد که حدود ۴۰ درصد از کل این نوع فناوری توسعه یافته در سراسر جهان بود. این در حالی بود که آمریکا ۵۰ درصد بازار مدل های زبانی بزرگ جهان را در اختیار داشت.

در دسامبر ۲۰۲۳ میلادی شرکت بایدو اعلام کرد «ارنی بات» یکی از چت بات های چینی مشابه چت جی پی تی بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام