با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
دیجیاتو
دیجیاتو
تقویم
پنجنشبه 09 فروردین 1403
مرتضی قانع نویسنده : مرتضی قانع
.
شارژر دوطرفه؛ آپشن خودروهای بی‌ام‌و در آینده نزدیک
عکس : بی ام وی

شرکت خودروسازی آلمانی بی‌ام‌و اعلام کرد که در آینده نزدیک، اتومبیل‌های برقی خود را به شارژر دوطرفه مجهز خواهد کرد؛ بنابراین خودروهای الکتریکی بی‌ام‌و درصورت لزوم، می‌توانند به یک پاوربانک عظیم تبدیل شوند.

به گزارش سرویس اخبار خودرو سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو خودروهای الکتریکی بی‌ام‌و هم‌اکنون درحال توسعه براساس پلتفرم کلاس جدید یا Neue Klasse هستند. نخستین خودروی برقی جدید این شرکت سال آینده در قالب یک شاسی‌بلند رونمایی خواهد شد. بی‌ام‌و همراه با دیگر خودروسازان، اتومبیل‌های برقی خود را به شارژر دوطرفه مجهز خواهد کرد؛ بنابراین مالکان خودروهای بی‌ام‌و iX3 و بی‌ام‌و I3 سدان می‌توانند از اتومبیل خود به‌عنوان پاوربانک استفاده کنند. منبع انرژی خودروهای الکتریکی بی‌ام‌و برای پمپ و موتور آب، تأمین برق لوازم خانگی، شارژ دوچرخه‌های الکترونیکی و راه‌اندازی تجهیزات کمپینگ قابلیت استفاده دارد. بی‌ام‌و این قابلیت را به‌عنوان آپشن استاندارد و بدون نیاز به پرداخت هزینه بیشتر در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

باتری‌های گرد امکان فعال‌سازی شارژر دوطرفه را فراهم می‌آورند

درحال‌حاضر خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی از باتری‌هایی به شکل منشور استفاده می‌کنند. بااین‌حال، نسل آینده باتری‌ها ساختار گرد خواهد داشت. بی‌ام‌و با تکیه بر همین باتری‌های گرد، قابلیت شارژ دوطرفه را به محصولات آینده خود اضافه خواهد کرد.

استفاده از باتری‌های گرد در خودروهای الکتریکی باعث افزایش تراکم انرژی به میزان 20 درصد می‌شود. همچنین باتری‌های گرد سرعت شارژ و برد خودرو را تا 30 درصد افزایش می‌دهند. باتری‌های گرد، نسل ششم باتری‌ها به‌حساب می‌آیند.

سیستم شارژ دوطرفه بی‌ام‌و سه حالت دارد. حالت نخست «Vehicle to Home» نام دارد. با فعال‌سازی این حالت، انرژی ذخیره‌شده در باتری خودرو برای استفاده در لوازم خانگی آماده‌سازی می‌شود. حالت دوم «Vehicle to Grid» نام دارد. در این وضعیت می‌توانید از خودرو به‌عنوان یک منبع برق بزرگ برای استفاده‌های سنگین همچون موتور برق بهره ببرید.

درنهایت با فعال‌سازی حالت سوم یا «Vehicle to Vehicle»، می‌توانید با استفاده از باتری اتومبیل خود یک خودروی برقی دیگر را شارژ کنید. البته حالت سوم تنها در وضعیتی قابل استفاده است که هر دو خودرو الکتریکی از برند بی‌ام‌و باشند و ساختار فنی آن‌ها نیز براساس پلتفرم کلاس جدید این شرکت باشد.

پس از عرضه iX3 و i3، ب‌ام‌و قصد دارد تا سال 2028 حداقل چهار مدل دیگر را با همان زیربنا به بازار عرضه کند. در اوایل دهه 2030، برندهای زیرمجموعه بی‌ام‌و، یعنی مینی و رولزرویس نیز کاملاً الکتریکی خواهند شد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین