با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تشخیص زودهنگام سرطان پستان با بیوسنسور الکتروشیمیایی محققان ایرانی
عکس : سرطان پستان
.

محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به «طراحی و ساخت بیوسنسور الکتروشیمیایی جهت تشخیص زودهنگام میکروRNA های دخیل در سرطان پستان در بستر میکروفلوئیدیک » شدند.به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از ایسنا جلیل پرچکانی چوزکی، دانش آموخته بیوفیزیک دانشگاه تربیت مدرس که در تحقیقات رساله اش با راهنمایی حسین نادری‌منش و حمایت بنیاد ملی علم ایرانموفق به طراحی و ساخت این بیوسنسور شده در توضیح این طرح گفت: سرطان یکی از موضوعات حساس و مورد توجه است که یافتن راهی برای پیشگیری و تشخیص زود هنگام آن، همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. تشخیص دیرهنگام این بیماری، می‌تواند باعث گسترده شدن آن و آلوده کردن بافت‌های دیگر از طریق پدیده متاستاز شود که این موضوع از طریق خون یا لنف صورت می‌گیرد. متأسفانه هنگامی که متاستاز رخ دهد، درمان بسیار مشکل شده و در اصطلاح به آن سرطان بدخیم گفته می‌شود.

وی افزود: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت سرطان سینه به همراه سرطان ریه شایع‌ترین سرطان‌ها بین افراد هستند و سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان ایرانی نیز محسوب می‌شود.

این پژوهشگر در ادامه بیان کرد: نکته مهم این است که سرطان پستان هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود، اما شیوع آن در زنان بسیار بیشتر از مردان است. به طوری که از هر هشت زن، یک نفر در طول عمرش به سرطان پستان مبتلا می‌شود اما مردان تنها یک درصد کل موارد سرطان پستان را تشکیل می‌دهند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وی تأکید کرد: متأسفانه هیچ نشانگر سرمی معتبر برای پیش‌آگاهی اولیه وجود ندارد که حساس و به‌اندازۀ کافی خاص باشد تا به‌طور معمول مورد استفاده قرار گیرد اما در این زمینه، میکروRNA به‌عنوان نشانگر پیش‌آگاهی اولیه در بیماری سرطان در جامعه علمی، مورد توجه قرار گرفته است.

پرچکانی چوزکی خاطرنشان کرد: در این تحقیق به دنبال طراحی و ساخت بیوسنسور الکتروشیمیایی جهت تشخیص زودهنگام میکروRNAهای دخیل در سرطان پستان در بستر میکروفلوئیدیک بودیم چرا که به کمک این سنسور می‌توان سرطان پستان را در مراحل ابتدایی و با سرعت بالا تشخیص داد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین

مقالات و اخبار مرتبط