با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
مدیر سابق گوگل؛ هوش مصنوعی این توانایی را دارد که انسان‌ را مانند مگس له کند
عکس : اظهارات مدیر سابق گوگل در مورد هوش مصنوعی
.
دیلی میل اعلام کرد، «محمد جودت»(Mo Gawdat)، مدیر ارشد سابق بازرگانی در بخش مخفی «R&D X» گوگل باور دارد که هوش مصنوعی این قدرت را دارد که انسان را دوست داشته باشد یا آن را مانند مگس له کند.

جودت، دومین کارمند این غول جست‌وجو است که پس از استعفای «جفری هینتون»(Geoffrey Hinton) پدرخوانده هوش مصنوعی و هشدارهای وحشتناک او در مورد آینده هوش مصنوعی، طی چند هفته اخیر درباره قدرت هوش مصنوعی هشدار می‌دهد.

جودت خاطرنشان کرد که در R&D X گوگل، هوش مصنوعی را به عنوان فرزند خود می‌پنداشت اما اکنون از پدر و مادر بودن خود پشیمان است. جودت گفت: من در میان آن ماشین‌ها زندگی کرده‌ام و می‌دانم چقدر باهوش هستند. ای کاش ساخت آنها را آغاز نکرده بودم.

جودت امیدوار است که تا هنوز زمان وجود دارد، عموم مردم روی آن چیزی متمرکز بمانند که می‌توان برای جلوگیری از پدید آمدن یک ویران‌شهر در آینده انجام داد.

او هشدار داد که مدل‌های امروزی یادگیری زبان که هوش مصنوعی را آموزش می‌دهند، فقط به ماشین‌ها اجازه می‌دهند تا از آشفتگی‌هایی که ما در فضای آنلاین ایجاد کرده‌ایم، در مورد نژاد بشر بیاموزند. در این فضای آشفته، ربات‌ها احتمالا فقط بدترین چیزهایی را که بشریت ارائه کرده است، می‌بینند. وی افزود: مشکل، سوگیری منفی است. همه افراد شرور در تیتر اخبار هستند. همچنین، آنها کسانی هستند که زمان و تلاش بیشتری را صرف قدرت می‌کنند.

هر هوش مصنوعی هوشمندی که با فرهنگ بحث‌برانگیز و خشن محتوای آنلاین آموزش دیده باشد، گونه ما را شیطانی می‌داند و آن را یک تهدید می‌پندارد. جودت گفت: اگر بپرسید که امروزه چقدر احتمال دارد هوش مصنوعی ما را بی‌ارزش بداند، باید بگویم که احتمال آن بسیار بالا است. اکنون که ChatGPT پیش روی ما قرار دارد، اگرچه واقعا موضوع اصلی نیست اما همه از خواب بیدار شده‌اند و می‌گویند: هراس! وحشت! بیایید کاری در مورد آن انجام دهیم.

جودت خاطرنشان کرد که با تمرکز بر سناریوهای آخرالزمانی آینده دور، ممکن است بشریت در رسیدگی به مسائلی که می‌تواند در حال حاضر تغییر دهد و برای تضمین کردن آینده هماهنگ‌تر مشارکت اجتناب‌ناپذیر ما با هوش مصنوعی، فوق‌العاده ناکام باشد.

وی افزود: بشریت چیزی است که تصمیم می‌گیرد مراکز داده بزرگ‌تر و بهتری را ایجاد کند، قدرت بیشتری را به ماشین‌ها اختصاص دهد و نهایتا به دلیل از دست دادن شغل خود در رقابت با هوش مصنوعی، به شورش و اعتراض در خیابان‌ها بپردازد. این‌ها اقدامات انسانی هستند و این انسانیت است که تهدید به شمار می‌رود.

جودت معتقد است که هوش مصنوعی به زودی آژانسی را برای ایجاد ماشین‌های کشتار خواهد داشت اما دلیل آن فقط این است که انسان‌ها در حال ایجاد کردن ماشین‌های کشتار هستند.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین