با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
اگر ChatGPT-5 به هوش مصنوعی مولد دست یابد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
عکس : ChatGPT-5
.

چندین جنگل کاغذ و چندین بار قایق جوهر برای بحث در مورد تازه‌ترین فناوری هوش مصنوعی، از جمله ChatGPT، استفاده شده است. ایلان ماسک، در مصاحبه اخیر با تاکر کارلسون، توضیح داد که چگونه از ابتدا در OpenAI مشارکت داشته است. او گفت که ChatGPT-1 چندان قابل توجه نبود و به نظر نمی‌رسید که بتواند کار زیادی انجام دهد. اما هنگامی که نسخه دوم آن ساخته شد، واضح بود که این فناوری واقعاً به سمت هدفی معنادار در حال حرکت است. اکنون به ChatGPT-4 رسیده‌ایم، و با توجه به قابلیت‌های عظیم و گسترده غافلگیرکننده آن، کاربران مشتاقانه منتظرند ببینند در یک یا دو نسخه بعدیش چه در انتظارمان خواهد بود.

به گزارش ایتنا و به نقل از هکرنون، در ماه مارس، توسعه‌دهنده‌ای با نام Siqi Chen در توییتر اظهار داشت: «به من گفته شده است که gpt5 قرار است در دسامبر امسال مراحل آموزشیش را تکمیل کند و openAI انتظار دارد به agi برسد. این بدان معناست که همه ما به شدت در مورد اینکه آیا واقعاً به agi دست می‌یابد یا خیر بحث خواهیم کرد. که بدان معناست که این اتفاق خواهد افتاد.»این ایده که ChatGPT-5 دربرگیرنده هوش مصنوعی مولد (AGI) خواهد شد بسیار مهم است و تغییری جدی را برای آینده ما نشان می‌دهد. زندگی در مفهومی که اکنون می‌شناسیم به تدریج تغییر خواهد کرد. AGI همراه با Chat-GPT باعث خواهد شد که کم‌کم نشانه‌هایی از سطحی از هوشیاری دیجیتالی را از خود بروز دهیم. بسیاری از ما ممکن است گونه‌گرا باشیم، به این معنا که بر این باوریم که انسان‌ها منحصر به فرد هستند و با حیوانات هم‌سطح نیستند - حداقل از نظر فکری - اما وارد عرصه شدن رایانش فوق هوشمند ممکن است به زودی ما انسان‌ها را سرافکنده کند.

ChatGPT-5 در ذهن همه است، اما فکر کردن به اینکه در نسخه‌های ششم یا هفتم و بعد از آن چه خواهد شد، کاملاً جذاب است. نسخه پنج شامل AGI خواهد شد و حتی ممکن است گزینه متن به ویدئو را به ما ارائه دهد - چیزی که هنوز در این قالب توسط OpenAI ارائه نشده است. با AGI، بهره‌وری افزایش می‌یابد، و احتمالاٌ کار یکنواخت و طاقت‌فرسا به پایان خواهد رسید.

این ابزار می‌تواند صنعت خودرو را تغییر دهد و خودش با دریافت دستورات اولیه تصمیمگیری کند. شاید بدون تصمیمگیری انسان‌ها در جاده‌ها، جان مسافران بیشتری نجات یابد. آموزش به شدت تحت تأثیر AGI قرار خواهد گرفت زیرا کلاس درس به محیطی به مراتب غوطه‌ورکننده‌تر تبدیل خواهد شد. معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند یادگیری و رایانش را در زمان واقعی به هم متصل کنند، و اطلاعات به شکلی راحت‌تر قابل دسترسی می‌شود و سرگرم‌کننده‌تر خواهد شد. و کلاس‌های درس خسته‌کننده قدیم دیگر وجود نخواهند داشت.

اما چالش‌های آن چطور؟ سوالی که ذهن ایلان ماسک و بسیاری دیگر را به خود مشغول کرده این است که وقتی AGI به خدمت ارتش در آید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا AGI می‌تواند سلاح‌ها و ماشین‌آلات خطرناک را به طور قابل اطمینانی کنترل کند؟ به دلیل این نگرانی‌ها، سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI در جریان تور جهانی اخیر خود اعلام کرد که این شرکت برای مدتی روی جانشین GPT-4 کار نمی‌کند. ماسک خواستار مهلت زمانی برای بررسی احتمالات خطر و اقداماتی که برای کاهش این خطرات انجام می‌شود شده است.

هوش مصنوعی ممکن است عواقب ناخواسته‌ای داشته باشد، و در حالی که هنوز هیچکس در مورد سلطه ربات‌ها بر سیاره ما نگرانی بزرگی ندارد، اما چیزهای بسیار دیگری وجود دارد که باید نگران آن بود، مانند انتشار اطلاعات نادرست آنلاین توسط ربات‌های AGI از کنترل خارج‌شده و امثالهم.

ChatGPT-5 در ترکیب/ با AGI با نگرانی‌هایی همراه است، اما در واقع می‌تواند متحول‌کننده‌ای برای تقریباً هر صنعتی باشد که به بهره‌وری یا خلاقیت یا هر دو متکی است. این فناوری باورنکردنی را می‌توان با برنامه‌های متعدد دیگر ترکیب کرد تا نتایج خارق‌العاده‌ای را از طریق متن، تصویر یا ویدیو ارائه دهد. هولوگرافیک AGI نیز گامی باورنکردنی خواهد بود، با قابلیت سه‌بعدی که سطح کاملا جدیدی از تجربه را به تقریباً همه چیز اضافه می‌کند. تصور کنید که به سینما بروید و در وسط یک میدان نبرد سه‌بعدی قرار داده شوید در حالی که یک جنگ در اطراف شما در جریان است و شما را مستقیماً وارد عمل می‌کند. با میداندار شدن هولوگرافیک سه‌بعدی AGI منتشر عملاٌ کار فیلم‌های دوبعدی یکسره خواهد شد. افراد با استفاده از فناوری AGI می‌توانند به صورت بی‌درنگ و آنی با انواع قابلیت‌ها با هم جلسه برگزار کنند. تقریباً هر اپلیکیشنی در صورت استفاده از AGI شاهد ارتقاء آن خواهد بود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین

مقالات و اخبار مرتبط