با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
AMD از پردازنده‌های لپ‌تاپ رایزن 8040 با تمرکز روی هوش مصنوعی رونمایی کرد
عکس :
.

ژانویه گذشته AMD با معرفی پردازنده‌ های سری رایزن 7040، از اولین پردازنده‌ های x86 با واحد پردازش عصبی (NPU) برای کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرد. حالا این شرکت نسل جدید این پردازنده‌ ها را تحت سری رایزن 8040 معرفی کرده است که هوش مصنوعی را به‌طور جدی‌تر وارد دنیای لپ‌تاپ ‌ها خواهد کرد.مشخصات پردازنده‌های AMD رایزن 8040

پردازنده‌های جدید AMD شامل چندین مدل مختلف می‌شوند که بالاترین آن‌ها، رایزن 9 8945HS است که درزمینه اجرای فعالیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و Llama 2 تا 1.4 برابر سریع‌تر از نسل قبلی است. این پردازنده که از 8 هسته پردازشی و 16 رشته بهره می‌برد، ظاهراً در اجرای بازی‌‌ها تا 1.4 برابر سریع‌تر از اینتل 13900H است. البته باید منتظر معرفی کامل پردازنده‌های نسل چهاردم اینتل برای لپ‌تاپ‌ها موسوم به Meteor Lake در هفته آینده باشیم تا عملکرد آن‌ها را بهتر مقایسه کنیم.

پردازنده‌های جدید AMD غیر از دو مدل ارزان‌قیمت رایزن 5 8540U و رایزن 3 8440U، همگی به واحد پردازش عصبی مجهز شده‌اند. همچنین همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تمام آن‌ها به پردازشگرهای گرافیکی رادئون سری 700 از 740M تا 780M و هسته پردازشی Zen 4 مجهز شده‌اند.

به گفته AMD، واحد پردازش عصبی مورد استفاده در پردازنده‌های سری رایزن 7040 قدرتی برابر 10 TOPS دارد، درحالی‌که در پردازنده‌های رایزن 8040 عملکرد آن به 16 TOPS می‌رسد. AMD همچنین سال آینده میلادی از نسل جدید NPU خود با اسم رمز Strix Point رونمایی می‌کند که درزمینه هوش مصنوعی مولد، بیش از 3 برابر بهبود عملکرد را تجربه خواهد کرد.

به گفته شرکت AMD، شرکت‌هایی مانند ایسر، دل، اچ‌پی، لنوو و ریزر در فصل اول 2024 شروع به استفاده از پردازنده‌های رایزن 8040 خواهند کرد. بنابراین سال آینده میلادی شاهد رقابت جذابی میان اینتل و AMD در دنیای لپ‌تاپ‌ها خواهیم بود. البته نباید کوالکام را هم فراموش کنیم؛ شرکتی که با پردازنده‌های جدید خود می‌خواهد دو غول بازار را به چالش بکشد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین