با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
خون‌ریزی لثه نشانه چیست؟
عکس : خون‌ریزی لثه

به گزارش اطلاعات آنلاین به نقل از ام اس ان، ژنژیویت یا التهاب لثه به حالتی گفته می‌شود که پلاک‌های دندانی در خط لثه تجمع پیدا می‌کند و باعث تحریک لثه و حساس شدن آن می‌شود که گاهی خونریزی هم پیدا می‌کند.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از اطلاعات التهابلثه اگرچه بسیار رایج است، اما جدی گرفتن آن ضروری است زیرا می‌تواند منجر به بیماری های جدی تری به نام پریودنتیت و همچنین از دست دادن دندان شود. ژنژیویت بیشتر به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود، بنابراین این اولین قدم در مبارزه با آن است. مسواک زدن دو بار در روز ضروری است. از آنجایی که پلاک محل برخورد دندان ولثه مشکل ساز است، استفاده از نخ دندان و معاینات و تمیز کردن منظم واقعا کمک می‌کند.

برخی از علائم قابل مشاهده تر این است کهلثه های شما متورم و پف کرده، ممکن است قرمز تیره باشند و هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن به راحتی خونریزی می‌کنند.

بوی بد دهان یکی از علائم ناراحت کننده و شرم آور آن است. همچنین در نهایت باعث حساس شدن و عقب نشینیلثه ها می‌شود.

هر چه مدت زمان طولانی تری باقی بماند ورملثه، بدتر خواهد شد. در اکثر موارد، یک متخصص باید آن را درمان کند تا اثرات مخرب آن را معکوس کند یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

شایع ترین علت، بهداشت نامناسب دهان است که باعث ایجاد پلاک روی دندان ها می شود و باعث التهاب بافتلثه اطراف می‌شود.

پلاک یک لایه چسبنده از باکتری است که هنگام تعامل نشاسته و قند با باکتری‌هایی که به طور معمول در دهان یافت می‌شوند، تشکیل می شود. نیاز به حذف روزانه دارد زیرا به سرعت اصلاح می‌شود. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های قابل مشاهده این است کهلثه‌ها شروع به عقب‌رفتن می‌کنند و استخوان‌های دندان را نشان می‌دهند و دندان‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

نکشیدن سیگار می‌تواند کمک کننده باشد.

ویتامین C مهمترین ماده مغذی برای جلوگیری از التهابلثه است. در مرکبات مانند پرتقال و آب پرتقال، فلفل، توت فرنگی، انگور فرنگی سیاه، کلم بروکلی، کلم بروکسل و سیب زمینی یافت می‌شود.

اگر خونریزیلثه کاهش نیافت ممکن است علامت بیماری‌های جدی‌تری مانند HIV و یا سرطان باشد. بنابراین مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین