با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
این باتری جدید زمان شارژ خودروهای برقی را به 5 دقیقه می‌رساند
عکس : زمان شارژ خودروهای برقی

یکی از بزرگ‌ترین موانعی که باعث شده افراد کمتری جذب خودروهای برقی شوند، سرعت شارژ باتری آن‌هاست. با آنکه پیشرفت‌های زیادی درزمینه شارژرهای این خودروها به‌دست آمده، اما هنوز مدت نسبتاً زیادی طول می‌کشد تا باتری این خودروها شارژ شود. حالا محققان موفق شده‌اند باتری خودرویی بسازند که می‌تواند در 5 دقیقه شارژ شود.

به گزارش سرویس اخبار خودرو سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو براساس مقاله منتشرشده در ژورنال Joule، محققان دانشگاه کرنل آمریکا توانسته‌اند باتری خودرویی بسازند که تنها در پنج دقیقه شارژ می‌شود؛ درحال‌حاضر باتری‌های خودرو حداقل 30 دقیقه طول می‌کشد تا شارژ شوند. البته همین حالا هم برخی از شارژرها هستند که می‌توانند باتری را تنها در پنج دقیقه شارژ کنند، اما مشکل اینجاست که خودروهای برقی و باتری‌های آن‌ها برای این نوع شارژ سریع طراحی نشده‌اند؛ اینجاست که این باتری جدید با شارژ سریع نقش خود را ایفا می‌کند.

باتری جدید خودروهای برقی با زمان شارژ 5 دقیقه‌ای

محققان برای ساخت این باتری از فلزی به نام ایندیم برای ایجاد آندها بهره بردند. این فلز اغلب در صفحات لمسی و پنل‌های خورشیدی یافت می‌شود و به شارژ سریع‌تر و ذخیره‌ برق در باتری‌ها کمک می‌کند.

چنین باتری‌هایی می‌توانند جایگزین باتری‌های فعلی با برد حرکتی بالا شوند. این باتری چون در زمان کمتری شارژ می‌شود، می‌تواند با افزایش دفعات شارژ، جایگزین باتری‌های گران و با ظرفیت بالا نیز شود؛ البته در این صورت باید باجه‌های شارژ بیشتری در سطح شهر مهیا کرد.

این باتری می‌تواند زمان‌های طولانی شارژ را حذف کند و بنابراین به سازندگان خودروهای الکتریکی اجازه می‌دهد که از باتری‌های کوچک‌تر با برد کمتر از 480 کیلومتر استفاده کنند. این امر خود می‌تواند خودروهای الکتریکی را مقرون‌به‌صرفه‌تر کند؛ اما هنوز یک مسئله وجود دارد: چرا باید به یک خودروی برقی با باتری کوچک بسنده کرد، درحالی‌که می‌توان به رانندگی با خودروی گازسوز با برد بیشتر ادامه داد؟ این‌چنین مسائلی همچنان باعث می‌شود که خودروهای برقی نتوانند جایگزین ایده‌آلی برای خودروهای معمولی باشند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین