با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
منتظر اولین فراری الکتریکی در سال 2025 باشید!
عکس : فراری الکتریکی

شاید هیچ خودروسازی به اندازۀ فراری در مسیر برقی‌سازی با چالش‌های جدی روبه‌رو نبوده باشد، چرا که هویت این برند به طور جدایی‌ناپذیری با ظرافت طراحی، عملکرد بی‌نظیر و البته صدای گوش‌نواز موتورهای بنزینی گره خورده است. امّا به نظر می‌رسد که این غول ایتالیایی، راه‌حلی برای غلبه بر این چالش و حفظ اصالت خود در دنیای خودروهای برقی نیز پیدا کرده است.

به گزارش سرویس اخبار خودرو سایت شات ایکس و به نقل از تکناک انتظار می‌رود که اولین فراری الکتریکی، در زمینۀ عملکرد و شتاب، حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و تجربه‌ای در حد و اندازۀ دیگر مدل‌های این شرکت را به ارمغان بیاورد. بُرد پیمایشی مناسب نیز از دیگر فاکتورهای کلیدی این خودرو خواهد بود. بر اساس گفتۀ امانوئل کاراندو، رئیس بخش بازاریابی محصول فراری، اولین خودروی برقی این شرکت صدایی «اصیل» خواهد داشت، که آن را از دیگر خودروهای برقی متمایز می‌کند. کاراندو در مصاحبه‌ای با نشریۀ استرالیایی Drive، جزئیات بیشتری از این صدا ارائه نکرد، امّا گفت: شما خواهید دید و خواهید شنید. او همچنین تأکید کرد که این خودرو تجربه‌ای رانندگی مشابه با دیگر مدل‌های فراری را ارائه می‌کند، امّا حسی متفاوت خواهد داشت. هنوز مشخص نیست که فراری چگونه به این صدای منحصر به فرد دست خواهد یافت. برخی از کارشناسان معتقد هستند که این شرکت از بلندگوها برای پخش صدای شبیه‌سازی‌ شدۀ موتور استفاده خواهد کرد، در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که فراری راهی برای تنظیم صدای موتور الکتریکی خود پیدا کرده است. به هر حال، به نظر می‌رسد فراری مصمم است که با اولین خودروی برقی خود تجربه‌ای منحصربه‌فرد و هیجان‌انگیز را به رانندگان ارائه دهد.

چگونه یک صدای «اصیل» ایجاد می‌کند؟

فراری
عکس : فراری

در حالی که بسیاری از خودروهای برقی، از هیوندای Ioniq 5 N تا فورد موستانگ Mach-E، برای ایجاد هیجان رانندگی از صدای موتور جعلی استفاده می‌کنند، فراری اعتقاد دارد که این کار اشتباه است. به همین دلیل، این غول ایتالیایی دنیای خودرو، سیستم پیچیده‌ای از دستگاه‌های بازخورد شنیداری را برای اولین خودروی برقی خود توسعه داده است.

این سیستم از صداهای واقعی موتور و هوای خودرو برای ایجاد غرش دلنشین و اصیل فراری استفاده می‌کند. زمانی که CarBuzz چند ماه پیش این پتنت‌ها را کشف کرد، ما به شیوۀ عملکرد سیستم‌های پیچیده پرداختیم.

دو اختراع جدید در زمینۀ خودروهای برقی به دنبال حل مشکلی هستند که این نوع خودروها دارند. اختراع اول یک سیستم محرک الکتریکی با قابلیت تولید صدا را شرح می‌دهد. این سیستم از مجموعه‌ای از تشدیدگرها و سوپاپ‌ها برای تولید صدا و ارسال آن به داخل کابین استفاده می‌کند. این سیستم به راننده اجازه می‌دهد تا صدای موتور را حس کند، که می‌تواند تجربۀ رانندگی را لذت‌بخش‌تر نماید.

اختراع دوم به جای تولید صدا از طریق موتور، از ابزارهای هواشناسی در زیر خودرو برای این کار استفاده می‌کند. با افزایش سرعت خودرو، این ابزارها به گردش در می‌آیند و صدا تولید می‌کنند. مزیت این است که می‌توان آن را به جلوی پنجرۀ خودرو متصل کرد، که به حفظ ظاهر سنتی خودرو کمک می‌کند.

این دو اختراع نشان‌دهندۀ تلاش‌های مداوم برای بهبود تجربۀ رانندگی با خودروهای برقی است. هنوز مشخص نیست که کدام یک از این سیستم‌ها در نهایت به بازار عرضه خواهند شد، امّا هر دوی آنها نویدبخش آینده‌ای جذاب برای خودروهای الکتریکی هستند، که در آن رانندگان می‌توانند از تجربۀ رانندگی لذت‌بخش‌تری برخوردار شوند. هنوز مشخص نیست که فراری برقی آینده از کدام یک از این پتنت‌ها استفاده خواهد کرد، اما این اختراعات راه‌های هوشمندانه‌ای را برای تولید صداهای «اصیل» توسط این خودرو ارائه می‌کنند.هویت و اصالت خود را فدای این تحول نخواهد کرد

Ferrari Exec قول می‌دهد که اولین خودروی برقی شرکت در سال 2025 صدای اصیل را ارائه کند.
عکس : Ferrari Exec قول می‌دهد که اولین خودروی برقی شرکت در سال 2025 صدای اصیل را ارائه کند.

هدف از این سیستم‌ها حفظ هویت فراری است. در واقع، تنها دلیل عرضۀ یک خودروی برقی توسط این شرکت، اعتقاد به توانایی آن برای پر کردن خلاء موجود در صنعت ابرخودروها است.

کاراندو در این زمینه تأکید کرد: ما هرگز نگفتیم که به طور کامل به سمت خودروهای برقی حرکت می‌کنیم، بلکه فقط اعلام کردیم که به دلیل وجود فرصت‌های جدید برای خلق هیجان رانندگی، از فناوری‌های نوین استفاده خواهیم کرد.

موضوع گفته شده به این معنی نیست که فراری در برابر تغییر و تحولات دنیای مدرن مقاومت می‌کند. این شرکت پیشرو در زمینۀ معرفی مدل‌های هیبریدی مانند SF90 Stradale و 296 GTB بوده است و به احتمال زیاد در آینده شاهد عرضۀ مدل‌های هیبریدی NA V12 دیگری نیز خواهیم بود.

رویکرد فراری در قبال پیشرانه‌ها، انعطاف‌پذیری و تنوع را نشان می‌دهد. این شرکت در حال بررسی تمام گزینه‌های موجود، از موتورهای احتراق داخلی سنتی گرفته تا هیبریدی و حتی برقی است. امّا یک موضوع مسلم است، اینکه هر پیشرانه‌ای که فراری تولید کند، باید هویت و اصالت این برند را به نمایش بگذارد و در عین حال، عملکرد و هیجانی بی‌نظیر را برای راننده به ارمغان بیاورد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین