با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
مایکروسافت با عبور از اپل، ارزشمندترین شرکت جهان شد
عکس : ارزش سهام مایکروسافت

ارزش بازار شرکت مایکروسافت برای اولین‌بار در بیش از دو سال اخیر، در پایان روز معاملاتی جمعه از اپل پیشی گرفت. با توجه به افت چند وقت اخیر ارزش بازار سازنده آیفون، حالا سازنده ویندوز به‌عنوان ارزشمندترین شرکت جهان شناخته می‌شود.

به گزارش بلومبرگ، مایکروسافت در معاملات روز جمعه با رشد 1 درصدی، قیمت سهام خود را به 388.47 دلار رساند و بازار را با ارزش 2.89 تریلیون دلار تمام کرد. در آن‌سو، اپل هم رشد 0.2 درصدی را تجربه کرد و ارزش بازارش 2.87 تریلیون دلار بود. بااین‌حساب، این نخستین‌بار از ماه نوامبر سال 2021 است که مایکروسافت یک روز معاملاتی را با ارزش کل بالاتر از اپل به پایان می‌رساند.

«دیوید کاتز»، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت Matrix Asset Advisors می‌گوید: «وقتی این دو شرکت را با یکدیگر مقایسه می‌کنید، رشدی که اپل نشان داده است چندان خاص نیست، اما مایکروسافت عملکرد بهتری در نمایش رشد درآمدهای خود داشته است. مایکروسافت همچنین با هوش مصنوعی نقشه راه روشن‌تری پیش روی خود دارد و به‌خوبی نشان داده است که این فناوری چگونه می‌تواند به تسریع رشد آن‌ها کمک کند و اهداف درازمدتشان را قانع‌کننده‌تر جلوه دهد.»

سرمایه‌گذاران به آینده مایکروسافت بیشتر از اپل امید دارند

با توجه به نگاه نه‌چندان مثبت بازار وال استریت به اپل، بعید نیست که مایکروسافت برتری خود را نسبت به این شرکت مستقر در کوپرتینو حفظ کند. میانگین پیش‌بینی قیمت در 12 ماه آینده برای شرکت مستقر در ردموند برابر با رشد 12 درصدی است که اندکی از رشد احتمالی اپل بالاتر است. با چنین رشدی، ارزش بازار سازنده ویندوز از 3 تریلیون دلار فراتر می‌رود.

مایکروسافت و اپل با اختلاف، به‌عنوان سنگین‌ترین وزنه‌های شاخص S&P 500 به‌حساب می‌آیند و باهم حدود 14 درصد از وزن این شاخص را تشکیل می‌دهند. شرکت‌های اندکی ازجمله شرکت نفتی آرامکو عربستان با ارشد بالغ بر 2 تریلیون دلاری، در رده‌های بعدی قرار دارند. ارزش بازار دیگر شرکت‌های فناوری مثل آلفابت، آمازون و انویدیا هم همگی بالغ بر 1 تریلیون دلار است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین