با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
انویدیا با عبور از مایکروسافت، باارزش‌ترین شرکت جهان شد
عکس : انویدیا

ارزش سهام انویدیا از آخر2022 تاکنون بیش از 9 برابر شده است. این شرکت با پشت‌سرگذاشتن مایکروسافت رسماً جایگاه باارزش‌ترین شرکت جهان را تصاحب کرده است. رونق روزافزون بازار هوش مصنوعی به این غول تراشه‌ساز سبز کمک کرد بالاتر از مایکروسافت و اپل بر تخت پادشاهی تکیه بزند.

به گزارش سرویس اخبار شرکت های فناوری سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو سهام انویدیا سه‌شنبه با رشد 3.5 درصدی ارزش بازار این شرکت را به 3.34 تریلیون دلار رساند تا از مایکروسافت با ارزش بازار 3.31 تریلیون دلار عبور کند. این شرکت نخستین‌ بار اواسط خردادماه به ارزش بازار 3 تریلیون دلاری رسید و اپل را پشت‌ سر گذاشت. البته ارزش بازار اپل پس از معرفی سیستم هوش مصنوعی Apple Intelligence دوباره رشدی نسبی کرد و اکنون 3.28 تریلیون دلار است.

رشد خیره‌کننده انویدیا در ماه‌های اخیر

رشد سهام انویدیا
عکس : رشد سهام انویدیا

سهام انویدیا در سال جاری میلادی بیش از 170 درصد رشد داشته. پس از انتشار گزارش مالی فصل اول 2024 این شرکت در ماه مه، رشد بیشتری کرده است. این شرکت حدود 80 درصد از بازار تراشه‌های هوش مصنوعی استفاده‌شده در دیتاسنترها را در اختیار دارد. تقاضای شرکت‌های مختلف فناوری، ازجمله OpenAI، مایکروسافت ، گوگل، آمازون، متا و xAI برای تراشه‌های هوش مصنوعی با هدف آموزش مدل‌های زبانی بزرگ به رشد خیره‌کننده تراشه‌ساز سبز کمک شایانی کرده است.

درآمد کسب‌وکار دیتاسنتر انویدیا در سه‌ماهه اخیر نسبت به بازه مشابه سال گذشته 427 درصد افزایش یافته و به 22.6 میلیارد دلار رسیده است. این کسب‌وکار حالا حدود 86 درصد کل فروش انویدیا را در اختیار دارد.

انویدیا در میان سه شرکت باارزش جهان جوان‌ترین است؛ سال 1991 تأسیس شده است. اما به‌خصوص در سال‌های اخیر روند رشد را با سرعتی فوق‌العاده طی کرده و احتمالاً به این زودی‌ها حرکت صعودی‌اش را متوقف نخواهد کرد. پیش‌تر در گزارش‌ها تخمین زده شده بود ارزش دارایی‌های شخصی «جنسن هوانگ»، مدیرعامل این شرکت، نیز به 107 میلیارد دلار رسیده است. این رقم اکنون باید بیشتر هم شده باشد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین