با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
اپتیک آی دی در هدست ویژن پرو چیست و چگونه کار می‌کند؟
عکس : اپتیک آی دی (Optic ID) در هدست ویژن پرو
.
در جریان کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان موسوم به WWDC 2023، اپل در طول برنامه دو ساعته خود چندین رونمایی هیجان انگیز داشت که یکی از آن‌ها ویژن پرو (Vision Pro) بود. این دستگاه که اولین هدست واقعیت ترکیبی اپل بوده و به نوعی ورود رسمی این غول فناوری به حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده محسوب می‌شود، دارای ویژگی‌های جدید زیادی است که قبلاً آن‌ها را در هیچ محصول دیگری ندیده‌ایم!

اگر اخبار مربوط به ویژن پرو را دنبال کرده باشید، احتمالاً در مورد «اپتیک آی دی» (Optic ID) هم شنیده‌اید که یک سیستم احراز هویت جدید است. اما اگر هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارید، ناراحت نباشید چرا که در ادامه این مقاله قصد داریم تمام آنچه را که باید در مورد اپتیک آی دی بدانید، به صورت مختصر و مفید به شما ارائه کنیم. پس با ما در دیجی رو همراه باشید.

اپتیک آی دی (Optic ID) چیست؟


در هدست ویژن پرو هیچ خبری از سیستم‌های امنیتی متداول اپل، یعنی تاچ آی دی (Touch ID) و فیس آی دی (Face ID) نیست. از همین رو، غول کوپرتینویی مجبور شده تا یک سیستم جدید را برای احراز هویت کاربران این هدست تدارک ببیند. اینجاست که اپتیک آی دی وارد عمل می‌شود.

اپتیک آی دی در حقیقت یک سیستم احراز هویت جدید است که از دوربین‌های مادون قرمز و نوردهنده‌های LED تعبیه شده در داخل هدست برای تجزیه و تحلیل عنبیه چشم شما و ایجاد یک نقشه منحصر به فرد از آن استفاده می‌کند. جالب است که بدانید این فناوری حتی می‌تواند بین دوقلوهای همسان نیز تمایز قائل شود!

همچون سایر سیستم‌های احراز هویت بیومتریک اپل، در اینجا نیز اپتیک آی دی به شما اجازه می‌دهد تا علاوه بر باز کردن قفل ویژن پرو، در خریدها و تکمیل خودکار فرم‌ها نیز از سیستم احراز هویت استفاده کرده و امنیت کاری خود را بالا ببرید.


اپتیک آی دی در ویژن پرو چگونه کار می‌کند؟


اپل در یکی از پست‌های خبرنامه جدید خود ادعا کرده که اپتیک آی دی اطلاعات مربوط به مشخصه‌های عنبیه چشم شما را در یک پردازنده ویژه با نام Secure Enclave مورد پردازش قرار داده و سپس، هر بار که سعی می‌کنید قفل هدست ویژن پرو را باز کنید، آن را با آنچه که در همان لحظه می‌بیند، مقایسه می‌کند. بنابراین، در صورتی که تفاوتی بین تصویر ثبت شده اول و تصویر ثبت شده در لحظه وجود نداشته باشد، قفل دستگاه باز شده و قابل استفاده خواهد بود.

تصویر ثبت شده اولیه و تصاویر بعدی که برای باز کردن قفل دستگاه استفاده می‌شوند، همگی با آنالیز عنبیه چشم تحت نوردهی‌های مختلف نور LED نامرئی ایجاد می‌شوند. اپل احتمالاً از موتور عصبی تعبیه شده در سخت افزار پردازشی ویژن پرو استفاده می‌کند تا این داده‌ها را به یک فرمول ریاضی تبدیل کند؛ درست مانند کاری که در فیس آی دی انجام می‌شود.

آیا اپتیک آی دی امن است؟


اپل اظهار می‌کند که در هدست ویژن پرو نیز همانند سایر محصولات خود، ویژگی‌هایی را ایجاد کرده و در عین حال اصول ایمنی آن‌ها را نیز به خوبی مد نظر قرار داده است. بر همین اساس، ادعا شده که داده‌های اپتیک آی دی همگی رمزگذاری شده و به صورت محلی در سیستم پردازشگر Secure Enclave ذخیره می‌شوند. به گفته اپل، این اطلاعات شخصی و هویتی هرگز دستگاه را ترک نکرده و حتی به سرورهای اپل نیز ارسال نمی‌شوند. همچنین، هیچ یک از برنامه‌های نصب شده بر روی هدست، امکان دسترسی به این اطلاعات را نخواهند داشت. بنابراین، با این اوصاف به نظر می‌رسد نگرانی خاصی از بابت امنیت اپتیک آی دی وجود ندارد و امنیت آن حداقل به اندازه سایر سیستم‌های احراز هویت اپل مانند تاچ آی دی و فیس آی دی است.

آیا اپل اپتیک آی دی را به دستگاه‌های دیگر خود هم خواهد آورد؟


هدست ویژن پرو قطعاً یک محصول سخت افزاری بسیار گران قیمت است و مراحل تحقیق و توسعه بسیار عظیم و پرهزینه‌ای داشته است. بنابراین، در نگاه اول شاید بعید به نظر برسد که ویژگی‌های آن را به این زودی‌ها در دیگر دستگاه‌های اپل که معمولاً قیمت به مراتب پایین‌تری دارند، ببینیم. اما با این حال، اصلاً غیر معمول نیست که ببینیم یک فناوری جدید از محصولات رده بالا به سایر محصولات رده پایین‌تر آورده شود.

اپل قبلاً این کار را با آوردن تاچ آی دی به رایانه‌های مک و فیس آی دی به تبلت‌های آیپد انجام داده است، بنابراین ممکن است در آینده شاهد انتقال اپتیک آی دی به دستگاه‌هایی غیر از ویژن پرو نیز باشیم. هر چند که هنوز هیچ چیز به صورت رسمی تأیید نشده و فعلاً برای قضاوت کردن بسیار زود است.

نظر شما در مورد ویژن پرو و فناوری اپتیک آی دی چیست؟ آیا این فناوری می‌تواند یک سیستم احراز هویت امن بوده و جایگزین سیستم‌هایی مانند تاچ آی دی و فیس آی دی شود؟ نظرات خود را حتماً از طریق بخش کامنت‌ها در زیر همین مطلب با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان بگذارید.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین