با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
استارت برای پایان مسابقه یک میلیون نفری - دفاع فیفابازها از کودکان غزه
عکس : جام یادواره شهدای کودک غزه
.

هشتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران که با عنوان مسابقه یک میلیون نفری از ابتدای تابستان۱۴۰۲کار خود را آغاز کرده بود، با برگزاری مسابقات بخش حضوری استان تهران در رشته فیفا۲۳و در ادامه مسابقه نهایی قهرمانی کشوری در باغ موزه دفاع‌مقدس به‌کار خود پایان می‌دهد.مسابقات فیفا۲۳ از امروز آغاز و پنجشنبه با مشخص شدن چهره قهرمان کشور به پایان خواهد رسید. علیرضا فراهانی، دبیر این مسابقات و معاون تنظیم‌گری و کسب‌وکار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درخصوص این رقابت‌ها به همشهری گفت: «جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران با شعار ویژه جام یک میلیون نفری برگزار می‌شود.

امسال رویکردمان این بوده است که بازی‌های ایرانی را به مسابقات اضافه کنیم و در این راستا، ۱۵بازی داخلی از پربازدیدترین‌ها را به این مسابقات اضافه کردیم که البته در تمامی این بازی‌ها، مسائل رده‌بندی سنی و سواد رسانه‌ای رعایت شده است.»

فراهانی در ادامه با اشاره به این موضوع که بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کل رقابت‌ها شرکت داشته‌اند، افزود: «در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۲۵۰هزار نفر در بازی‌های موبایلی به‌صورت آنلاین شرکت کردند که این مسابقات به اتمام رسیده است. اما رقابت حضوری فیفا۲۳ بین روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه هفته جاری برگزار می‌شود که روز پنجشنبه فینال را داریم تا قهرمان کشور مشخص شود.»

دبیر هشتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران با اشاره به حوادث اخیر فلسطین، گفت: «به‌دلیل شرایط کنونی حاکم بر غزه، تصمیم گرفتیم تا یک رویداد جمعی را در روز پنجشنبه با عنوان مسابقه «جام یادواره شهدای کودک غزه» برگزار ‌کنیم. به همین دلیل از چند هزار دانش‌آموز برای حضور در این رویداد دعوت به‌عمل آمده است. دانش‌آموزان و کودکان ایرانی برای همدردی با کودکان غزه در این مراسم شرکت خواهند کرد.»

فراهانی درباره این رویداد افزود: «این رویداد برای برقراری ارتباط بین نوجوانان ایران و غزه صورت می‌گیرد. حاضران، با رویکرد دفاع در فلسطین و ماهیت رژیم اشغالگر قدس بیشتر آشنا می‌شوند و در جریان ظلمی که به کودکان غزه می‌شود، قرار خواهند گرفت. در عین حال، یک‌سری بازی دفاع‌مقدسی داریم که کودکان و نوجوانان در آن شرکت می‌کنند.»

او درخصوص وضعیت ساخت بازی‌های رایانه‌ای در ایران و استقبال عمومی از آن نیز گفت: «امسال رویکرد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، رویکرد حمایتی و در واقع رویکرد ترغیب‌گری در حوزه بازی‌هاست. همین مسابقات نشان می‌دهد که بازی‌سازان ایرانی فرصت‌های مختلفی برای عرضه محصولات خود به‌منظور استفاده کاربران ایرانی، در اختیار دارند. چنین فرصت‌هایی به صنعت بازی‌سازی این نوید را می‌دهد که کاربران ایرانی به ژانرهای بازی‌های داخلی علاقه‌مند هستند. بنیاد، بیش از یک میلیارد تومان جایزه برای بازی‌های ایرانی تعیین کرده است. این در واقع یک رویکرد حمایتی است و هر بازی که بیشتر استفاده بشود، می‌تواند سهم بیشتری از این جایزه را به‌خود اختصاص دهد. ۱۵ بازی از ۱۰ شرکت ایرانی که بعضی از این شرکت‌ها در شهرستان‌ها فعال هستند در جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران حضور داشتند که این سکوی پرتابی برای بازی ایرانی محسوب می‌شود.»

معاون تنظیم‌گری و کسب‌وکار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در پایان گفت: «ما جشنواره بازی‌های ویدئویی را هم پیش‌رو داریم که‌همه ساله برگزار می‌شود. در کنار آن رویداد سکوی پرتاب غزال وجود دارد که رویکرد آن سرمایه‌گذاری بر تیم‌های استارت‌آپی بازی‌های رایانه‌ای ایرانی است. بنابراین، بازی‌سازها می‌توانند با مراجعه، در این خصوص اطلاعاتی را به‌دست آورند.»

۱۴ استان فعال در رقابت‌های حضوری

هشتمین جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران همزمان با تابستان۱۴۰۲ و با استقبال بیش از یک میلیون و ۳۰۰هزار مخاطب در ۲ بخش حضوری و بازی‌های تلفن همراه برگزار شد. با توجه به تعداد ثبت‌نام مخاطبان در سراسر کشور، در بخش حضوری ۱۴استان میزبان مسابقات حضوری بودند که مسابقات آنها اکنون به پایان رسیده و نفرات برتر مشخص شده‌اند. بدین ترتیب پس از برگزاری مسابقات استان تهران، دیدارهای نهایی برگزار خواهد شد تا چهره قهرمان کشور در این دوره مشخص شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین