با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
کشف 26 میلیارد رکورد از داده‌های کاربران توییتر، لینکدین و غیره
عکس : هکر

محققان امنیتی از کشف پایگاه داده‌ای حاوی حدود 26 میلیارد رکورد لورفته خبر می‌دهند. از نظر محققان، این حجم بالای داده‌های لورفته احتمالاً بزرگ‌ترین موردی است که تا به امروز کشف شده است.

به گفته محققان Security Discovery و CyberNews، پایگاه داده تازه کشف‌شده از داده‌های لورفته حدود 12 ترابایت حجم دارد. تیم تحقیقاتی می‌گوید پایگاه داده 26 میلیارد رکوردی که بازیافت شده، احتمالاً توسط هکرها جمع‌آوری شده است. محققان امنیتی می‌گویند هکرها می‌توانند از داده‌های جمع‌آوری‌شده برای طیف گسترده‌ای از حملات سایبری ازجمله سرقت هویت، طرح‌های پیچیده فیشینگ، حملات سایبری هدفمند و دسترسی غیرمجاز به حساب‌های شخصی و حساس استفاده کنند.

محققان امنیتی از کشف پایگاه داده‌ای حاوی‌ 26 میلیارد رکورد هک‌شده خبر می‌دهند

علاوه بر داده‌های غول پیام‌رسان چینی تنسنت و شبکه اجتماعی ویبو چین، سوابق کاربران پلتفرم‌ها و سرویس‌هایی مانند توییتر، دراپ‌باکس، لینکدین، ادوبی، کانوا و تلگرام نیز در این پایگاه داده یافت می‌شود. باید گفت وضعیت نگران‌کننده‌ای است. محققان همچنین اضافه می‌کنند که در رکوردها برخی داده‌های مربوط به کاربرانی از سازمان‌های دولتی ایالات‌متحده را می‌‌توان یافت.

یکی از موضوعاتی که محققان امنیتی به آن اشاره می‌کنند این است که به‌نظر می‌رسد حجم کمی از این اطلاعات جدید باشد. ظاهراً بیشتر رکوردها مربوط به هک‌های جدید نیستند. علاوه‌براین، بدون‌شک تعداد زیادی رکوردهای تکراری در این مجموعه وجود دارد. بااین‌حال، درج نام کاربری و ترکیب رمز عبور می‌تواند نگران‌کننده باشد.

«جیک مور»، مشاور امنیت سایبری جهانی در ESET می‌گوید: «ما هرگز نباید آنچه را که مجرمان سایبری با چنین اطلاعات محدودی می‌توانند به‌دست آورند، دست‌کم بگیریم.» مور ادامه می‌دهد: «قربانیان باید از عواقب رمزهای دزدیده‌شده آگاه باشند و در پاسخ به آن، به‌روزرسانی‌های امنیتی لازم را انجام دهند، این شامل تغییر گذرواژه‌های و توجه به هشدار‌های ارسال‌شده برای آن‌ها می‌شود.»

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین