با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
اینتل پردازنده‌های نسل ۱۴ دسکتاپ را با فرکانس ۶ گیگاهرتزی معرفی کرد
عکس : پردازنده‌های نسل ۱۴ دسکتاپ اینتل

پردازنده‌های نسل ۱۲ و ۱۳ اینتل موسوم به آلدرلیک و رپتورلیک با سوکت LGA1700 عرضه شده و ارتقای خوبی هم نسبت به نسل پیشین خود داشتند. قرار بود امسال اینتل تراشه‌های Meteor Lake را عرضه کند اما به نظر می‌رسد این اتفاق حداقل در CPUهای نسل 14 دسکتاپ اینتل رخ نمی‌دهد. پردازنده‌های جدید نسل 14 موسوم به Raptor Lake Refresh با ارتقای کوچک نسبت به نسل 13 معرفی شده‌اند. این درحالیست که پردازنده‌های لپ‌تاپی اینتل Meteor Lake چندی پیش معرفی شدند.

پردازنده‌های نسل 14 اینتل Raptor Lake Refresh

بزرگ‌ترین مانور تبلیغاتی امسال اینتل ، روی فرکانس ۶ گیگاهرتزی Core i9 -14900K بدون نیاز به اورکلاک است. به گفته اینتل این تراشه سریع‌ترین پردازنده دسکتاپ محسوب می‌شود. پردازنده‌های اینتل امسال هم در نسخه‌های Core i3 تا Core i9 عرضه می‌شوند اما اینتل فعلاً قیمت و مشخصات نسخه‌های Core i5 تا Core i9 را فاش کرده است.

پردازنده‌های نسل 14 <strong> اینتل </strong> Raptor Lake Refresh

پردازنده Core i9-14900K

بگذارید ابتدا از Core i9-14900K شروع کنیم. این اولین تراشه ۶ گیگاهرتزی اینتل نیست اما مدل قبلی یعنی Core i9-13900KS یک مدل عرضه محدود بود. پردازنده پرچم‌دار جدید اینتل با ۲۴ هسته مجموع، ۸ هسته پرقدرت و ۱۶ هسته کم‌مصرف عرضه می‌شود. این تراشه ۳۶ مگابایت حافظه L3 Cache و ۳۲ مگابایت حافظه L2 Cache دارد. این پردازنده مصرف انرژی پایه ۱۲۵ وات و حداکثر ۲۵۳ وات در حالت توربو دارد. اینتل این پردازنده را با قیمت ۵۹۰ دلار به بازار عرضه خواهد شد.

پردازنده Core i7-14700K

اما شاید مهم‌ترین عضو پردازنده‌های نسل 14 اینتل امسال، مدل Core i7-14700K باشد. پردازنده Core i7 نسل 14 اینتل بهبود قابل توجهی داشته و ۴ هسته E به هسته‌های آن اضافه شده است. به این ترتیب این تراشه حالا ۱۲ هسته کم‌مصرف E و ۸ هسته پرقدرت P دارد. فرکانس پایه نیز در این هسته‌ها برای E و P‌به ترتیب ۲.۵ و ۳.۴ گیگاهرتز است. فرکانس نهایی هسته‌های P اما به ۵.۶ گیگاهرتز هم خواهد رسید.

پردازنده <strong>Core i7</strong>-14700K

پردازنده Core i5-14600K

سرانجام مدل Core i5-14600K نیز از ۱۴ هسته تشکیل شده که ۶ تای آن‌ها هسته‌های P و ۸ تای دیگر هسته‌های کم‌مصرف E هستند. فرکانس نهایی این هسته‌ها به ۵.۳ گیگاهرتز می‌رسد.

همه پردازنده‌های جدید اینتل سری K با گرافیک داخلی Intel UHD 770 نیز عرضه می‌شوند. با این‌حال اگر به گرافیک داخلی نیاز ندارید، می‌توانید مدل‌های KF را با قیمت ۲۵ دلار پایین‌تر خریداری کنید. این پردازنده‌ها به لطف تغییرات ناچیز کماکان از سوکت LGA1700 استفاده کرده و به همین خاطر با مادربوردهای سری ۶۰۰ و ۷۰۰ اینتل سازگار هستند.

پردازنده‌های نسل 14 اینتل همچنین از وای‌فای ۷ و بلوتوث ۵.۴ نیز پشتیبانی می‌کنند. سرعت رم پشتیبانی شده (بدون اورکلاک) نیز به ۳۲۰۰ و ۵۶۰۰ مگاهرتز به ترتیب برای DDR4 و DDR5 می‌رسد.

پردازنده‌های جدید اینتل از همین فردا با قیمت بین ۲۹۴ تا ۵۸۹ دلار روانه بازار خواهند شد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین