با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
سوپرتراشه گریس هاپر انویدیا برای کاربری هوش مصنوعی رونمایی شد
عکس : سوپرتراشه گریس هاپر انویدیا هوش مصنوعی
.
انویدیا از یک سوپرتراشه جدید به نام گریس هاپر رونمایی کرد که ترکیبی از یک CPU و GPU با فناوری Nvlink است.

در حالی‌که انویدیا در رویداد کامپیوتکس 2023 به‌جز دموی جذاب ACE، چیزی برای گیمرها ارائه نکرد، اما در بخش هوش مصنوعی محصولات متنوعی معرفی کرد. در بین این محصولات می‌توان به سوپرتراشه گریس هاپر اشاره کرد که توانسته یک Grace CPU را با Hopper GPU ترکیب کنید. این سوپرتراشه قرار است در داخل سوپرکامپبوتر DGX GH2000 و سرویس‌های دیگر استفاده شوید.

تراشه گریس هاپر دارای ۷۲ هسته Arm Neoverse V2، تا ۴۸۰ گیگابایت رم LPDDR5X (با پهنای باند ۵۱۲ گیگابایت بر ثانبه) و ۱۱۷ مگابایت حافظه کش L3 است. این سوپرتراشه را می‌توان با حداکثر ۹۶ گیگابایت حافظه HBM3 (یهنای باند ۴ ترابایت بر ثانیه) پیکره‌بندی کرد. انویدیا ادعا کرده گریس هاپر تا ۶۷ ترافلاپس عملکرد FP32 ارائه می‌کند و هسته‌های تنسور آن می‌توانند ۶۷ ترافلاپس عملکرد FP64 ارائه کنند.

این پردازنده دارای حداکثر مصرف انرژی ۱۰۰۰ وات است که این موضوع بستگی به پبکره‌بندی آن دارد. واحدهای CPU و GPU آن از طریق یک ماژول Nvlink به هم متصل شده‌اند. این ماژول با نرخ ۹۰۰ گیگابایت بر ثانیه کار می‌کند که ۵ برابر سریع‌تر از PCIe-Gen 5 است. یکپارچگی حافظه آن اجازه می دهد تا رشته‌های CPU و GPU به حافظه یکدیگر دسترسی داشته باشند و این کار باعث خواهد شد تا موتور جدبد Transformer Engine بتواند مدل‌های هوش مصنوعی را با ۳۰ برابر سرعت‌ بیشتری نسبت به GPUهای موجود آموزش دهد. گریس هارپر در مقایسه با راهکارهای مبتنی بر x86 دارای سرعت ۲.۷۵ تا ۳.۹ برابری است.
دستگاه های مجهز به سوپرتراشه گریس هاپر انویدیا هم‌اکنون در برخی مناطق از جمله آمریکا و اروپا عرضه شده‌اند و اگر شایعات اخیر درست باشند انتظار می‌رود که نسخه رده‌پایین‌تر این تراشه را در کنسول بعدی نینتندو سوئیچ ببینیم.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین