با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی
عکس : بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱
.
با آغاز سال ۱۴۰۲ به‌رسم همیشه وقت مرور سال گذشته است. به‌همین مناسبت، لیست بیشترین کلمات جستجو شده در موتور جستجوی گوگل طی سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی منتشر شده است. از طریق این اطلاعات می‌توان متوجه شد در سالی که گذشت، مردم ایران بیشتر به چه موضوعاتی توجه داشته‌اند و در پی آن در فضای اینترنت به‌دنبال کسب اطلاعات درباره‌شان بوده‌اند.

کاربران ایرانی طی سال ۱۴۰۱ کدام کلمات را بیشتر از همه در گوگل جستجو کردند؟

 
همان‌طور که انتظار می‌رفت، «فیلترشکن» و «VPN» جزو کلمات پرجستجو در سال 1401 بوده‌اند. پس از اعتراضات و ناآرامی‌های کشور در شهریور ماه، محدودیت‌هایی روی اینترنت اعمال شد و پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر شدند. این اتفاق با موج جدیدی از جستجو و دانلود فیلترشکن همراه بود. در همان حال، با دشواری هرچه بیشتر دسترسی به پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی مطرح خارجی، برخی از مردم به نمونه‌های داخلی مثل «ایتا» و «روبیکا» روی آوردند و در نتیجه این پلتفرم‌های ایرانی هم جزو مواردی بوده‌اند که بیشترین جستجو را در سال ۱۴۰۱ داشته‌اند.

تب ثبت نام خودرو هم در سال گذشته داغ بود و کلمه «ثبت نام خودرو» جزو موارد پرجستجوی کاربران ایرانی در موتور جستجوی Google شد. ضمن این، جای تعجبی ندارد که «قیمت دلار» و «قیمت طلا و سکه» در لیست بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ جا گرفته‌اند؛ خصوصاً با نوسانات نرخ دلار، طلا و سکه طی ماه‌های اخیر. مردم با جستجوی مکرر «آب و هوا» و «آلودگی هوا» آن‌ها را هم به این لیست اضافه کرده‌اند. زلزله فاجعه‌بار ترکیه و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر موضوعات بحث‌برانگیز دیگر، نه‌تنها در ایران بلکه در سراسر جهان بودند و پیرو این، «جام جهانی» و «زلزله ترکیه» دیگر پرجستجوهای ۱۴۰۱ شدند.

در ادامه لیست بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل طی ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی را مشاهده می‌کنید:

«فیلترشکن»
«VPN»
«ثبت نام خودرو»
«مهسا امینی»
«آب و هوا»
«آلودگی هوا»
«زلزله ترکیه»
«قیمت سکه و طلا»
«قیمت دلار»
«سلام فرمانده»
«ایتا»
«روبیکا»
«جام جهانی»
«شهره لرستانی»
«تعطیلی مدارس»
«یارانه»
«رتبه بندی معلمان»


ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین