با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
چک 4 دلاری استیو جابز به RadioShack در یک حراجی بیش از 20,000 دلار قیمت خورد
عکس : استیو جابز

استیو جابز این چک را که عنوان «شرکت کامپیوتری اپل» در بالای آن درج شده، در تاریخ 23 ژوئیه 1976 (1 مردادماه 1355)، یعنی سه ماه پس از احداث شرکت اپل، امضا کرده است. این چک از موارد نادری محسوب می‌شود که استیو جابز شخصاً آن را امضا کرده است؛ هم‌بنیان‌گذار اپل به این مشهور بود که جایی را امضا نمی‌کرد. این چک قرار است در یک حراجی با قیمت بیش از 20,000 دلار به فروش برسد.

براساس گزارش اینسایدر، استیو جابز این چک با مبلغ 4.01 دلار را برای پرداخت به فروشگاه RadioShack امضا کرده است. همچنین امضای استیو جابز در این چک به‌صورت «استیون جابز» نوشته شده است. آدرس روی چک هم به زمانی برمی‌گردد که استیو جابز هنوز شرکت اپل را در گاراژ والدینش اداره می‌کرد. شرکت اپل در آوریل 1976 (فروردین‌ماه 1355)، یعنی حدود سه ماه قبل از امضای این چک، توسط جابز تأسیس شد.

چک استیو جابز به RadioShack

فروشگاه‌های RadioShack یکی از تأثیرگذارترین و البته گمنام‌ترین مکان‌ها در پیشبرد فناوری قرن بیستم بودند. «استیو وزنیاک»، از بنیان‌گذاران اپل که در نوجوانی ساعت‌ها در راهروهای RadioShack پرسه می‌زد، به اندازه‌ای پول پس‌انداز کرد تا سیستم میکروکامپیوتر TRS-80 را بخرد و از آن برای ساخت «جعبه آبی» خود استفاده کرد. جعبه آبی که نوعی تلفن بود، اولین همکاری تجاری بین وزنیاک و جابز را تثبیت کرد. این دو نفر توانستند تقریباً 200 جعبه آبی را به قیمت 150 دلار بفروشند. جابز بعداً به زندگی‌نامه‌نویس خود گفت که اگر جعبه‌های آبی وزنیاک نبود، اپل وجود نداشت. به عبارت دیگر اگر RadioShack نبود، اپل نیز وجود نداشت.

تاکنون بیش از 20 پیشنهاد برای خرید این چک ارائه شده که بالاترین پیشنهاد 22,444 دلار است. این حراجی تا روز پنجشنبه ادامه دارد.

پیش‌ از این نیز در سال 2021، نامه‌ای با امضای جابز در یک حراجی به قیمت 479,939 دلار فروخته شد. چک دیگری به ارزش 175 دلار که توسط جابز امضا شده بود هم توسط همین حراجی با قیمت بیش از 100,000 دلار به فروش رسید.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین