با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
فناوری جدید لای فای (Li-Fi) جایگزین وای فای (Wi-Fi) خواهد شد
عکس : اینترنت Li-Fi

اگرچه تکنولوژی Wi-Fi 7 در راه است اما احتمالاً طی سال‌های آینده Wi-Fi کنار برود و فناوری پرقدرت‌تری جایگزین آن شود. سازمان استاندارد IEEE که بر Wi-Fi نظارت دارد استاندارد ارتباطات نوری IEEE 802.11bb را منتشر کرده است که تکنولوژی در حال ظهور لای فای ( Li-Fi ) را پوشش می‌دهد. تکنولوژی لای فای به جای استفاده از سیگنال‌های شبکه بی‌سیم، از نور مادون قرمز نامرئی استفاده می‌کند تا با اتصال بی‌سیم مبتنی بر نور، سرعتی تا 100 برابر سریع‌تر از Wi-Fi ارائه دهد.

در لای فای، نور جایگزین سیگنال‌های الکترومغناطیسی می‌شود

نور می‌تواند سیگنال‌هایی را بدون تداخل رادیویی ارائه دهد و Li-Fi در حال حاضر استاندارد رقیب G.9991 اتحادیه بین‌المللی مخابرات است. این استاندارد اتحادیه بین‌المللی مخابرات، در لامپ های پرتوی داده شرکت هلندی سیگنیفای (Signify) استفاده می‌شود.

شرکت دیگری به نام pureLiFi نیز محصولی به نام Light Antenna One را در زمستان سال گذشته منتشر کرد که استانداردهای 802.11bb را برآورده می‌کند. این قطعه ماژولی است که می‌تواند در گوشی‌های هوشمند جای بگیرد و سازنده ادعا می‌کند که می‌تواند سرعت انتقال داده بیش از 1 گیگابیت در ثانیه را به کاربران ارائه دهد.

با این حال، Light Antenna One برای برقراری ارتباط با دستگاه‌هایی که کمتر از 3 متر دورتر هستند، ساخته شده است و فقط میدان دید 24 درجه دارد. با این حال، سازنده Light Antenna One می‌گوید که آماده است برای اولین بار یکپارچه‌سازی انبوه Li-Fi را فعال کند. علیرغم ادعای pureLiFi برای سرعت 1 گیگابیت در ثانیه، سرعت دانلود داده برای Li-Fi به 224 گیگابیت در ثانیه می‌رسد که بسیار بالاتر از میانگین سرعت دانلود 40 گیگابیت بر ثانیه مورد انتظار برای Wi-Fi 7 است.

لای فای سرعت و امنیت بیشتری نسبت به وای فای خواهد داشت

از دیگر مزایای Li-Fi می‌توان به امنیت بهتر اشاره کرد، زیرا سیگنال‌ها کمتر از دیوارها عبور می‌کنند. فرستنده‌های Li-Fi را می‌توان به راحتی در لامپ‌های مورد استفاده در دفاتر نصب کرد و سرعت داده بالاتر Li-Fi مطمئناً اتصال سریعی را ارائه می‌کند که واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و دستگاه‌های بازی می‌توانند از آن بهره ببرند و علاوه بر سرعت دانلود سریع‌تر، Li-Fi وعده تأخیر کم را ارائه می‌دهد.

البته این تازه شروع کار تکنولوژی Li-Fi است و در چند سال آینده، ممکن است با همان سطح آشنایی که در مورد Wi-Fi داریم، در مورد فناوری صحبت کنیم.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین