با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
همشهری آنلاین
همشهری آنلاین
تقویم
پنجنشبه 20 اردیبهشت 1403
.
دلایل کند شدن سرعت اینترنت
عکس : دلایل کند شدن سرعت اینترنت

اگر احساس کردید، سرعت اینترنت ‌تان از حد معمول پایین‌تر بوده و کاهش پیدا کرده است، خیلی سریع انگشت اتهام به سمت شرکت ارائه‌دهنده خدمات یا وزارت ارتباطات و ... نگیرید. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شاید مشکل به ‌وجود آمده از سمت خود شما باشد.

به گزارش سرویس اخبار اینترنت و شبکه سایت شات ایکس و به نقل از همشهری آنلاین البته در اینکه زیرساخت‌های اینترنت در ایران مشکلات متعددی دارد، شکی نیست، ولی با برنامه‌های اخیر وزارت ارتباطات درخصوص پوشش فیبر نوری، امید فراوانی به برطرف‌شدن آن هست. با این حال، عوامل متعددی می‌توانند باعث کاهش سرعت اینترنت شوند. این عوامل ممکن است مربوط به سخت‌افزار، نرم‌افزار، نوع اتصال، یا حتی شرایط محیطی باشند.

فیلترشکن؛ حتی خاموش

درباره استفاده از فیلترشکن و تأثیر آن بر شبکه و حتی نرم‌افزار و سخت‌افزارهای گوشی‌های هوشمند بارها شنیده‌اید. همیشه تصور بر این است که تا زمانی که خاموش باشد، مشکلی وجود ندارد، اما بد نیست بدانید که برخی فیلترشکن ‌ها با ایجاد تغییرات در تنظیمات دستگاه‌ها و مرورگرها، باعث ایجاد اختلال در اینترنت و قطع کامل شبکه می‌شوند یا سرعت را کم می‌کنند. برای این منظور نیاز به خاموش و روشن‌کردن دستگاه و یا حتی ورود به تنظیمات گوشی یا کامپیوتر است.کیفیت اتصال اینترنت

اتصالات اینترنتی DSL یا A DSL ممکن است کندتر از فیبر نوری یا کابل‌های پهن‌باند باشند. اتصالات ماهواره‌ای نیز معمولا تأخیر بیشتری دارند. بنابراین، این موضوعات گاهی فارغ از ایرادات زیرساخت‌های ارتباطی کشور، بر سرعت نت شما تأثیر می‌گذارد. از طرفی طرح اینترنتی که خریداری کرده‌اید ممکن است سرعت محدودی داشته باشد. تغییرات در طرح اینترنتی، مانند تغییر از یک طرح کم‌سرعت به طرح پرسرعت، می‌تواند بر سرعت تأثیر بگذارد.مشکل در شبکه داخلی

عوامل زیادی در این رابطه بر سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارد:

۱- قدیمی بودن روتر یا مودم

۲- فاصله زیاد از روتر وای‌فای و سایر دستگاه‌ها

۳- تداخل فرکانسی با دستگاه‌های الکترونیکی دیگر مانند تلفن‌های بی‌سیم یا مایکروویو

۴- اتصال همزمان چندین دستگاه به یک شبکه

۵- دانلود یا آپلود فایل‌های پرحجم

۶- ویروس‌ها و بدافزارها

۷- تنظیمات مرورگر شامل پلاگین‌ها، افزونه‌ها یا کوکی‌های قدیمی در مرورگرراه‌حل‌ها برای بهبود سرعت اینترنت

فارغ از اینکه با تغییر محل مودم، به‌روزرسانی تجهیزات شبکه، پاک کردن حافظه مرورگر ، بستن برنامه‌های در حال اجرا در پس‌زمینه، ارتقای طرح اینترنت و استفاده از نرم‌افزارهای ضدویروس و بدافزار می‌توانید به بهبود سرعت اینترنت کمک کنید، روش‌های جانبی دیگری هم وجود دارند که شما را به هدف‌تان می‌رسانند.

فرقی نمی‌کند که از چه نوع اینترنتی استفاده می‌کنید، استفاده از برنامه‌هایی که در گوگل‌پلی برای افزایش سرعت اینترنت وجود دارند سرعت اینترنت دستگاه شما را دوبرابر می‌کند. یک جست‌وجوی ساده به شما بهترین اپلیکیشن‌ها و نحوه استفاده از آنها را نشان می‌دهد. البته برخی از آنها رایگان است و برخی نیاز به خرید اشتراک دارند.

اگر بخواهید هر لحظه میزان سرعت اینترنت مورد استفاده را بررسی کنید، می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند، استفاده کنید. در سیستم‌های خانگی استفاده از اپلیکیشن‌هایی که نمایش سرعت آپلود و دانلود را تسکبار نشان می‌دهد، راهی آسان برای ردیابی سرعت اتصال اینترنت است.

در گوشی‌های هوشمند هم نصب برنامه‌هایی که با عنوان «نمایشگر سرعت اینترنت » ارائه شده‌اند، می‌تواند به‌صورت زنده شما را از وضعیت سرعت اینترنت گوشی آگاه کند. با کلیک روی گرافی که طراح شده است، می‌توانید در دقایق گذشته وضعیت اتصال اینترنت خود را مشاهده کنید.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین