با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو
عکس : مالیات نقل و انتقال خودرو
.

از زمانی که دولت مالیات را یکی از راه‌های درآمد اصلی خود در نظر گرفته و اعلام کرده است، اخذ مالیات از درآمدها و انواع نقل و انتقالات موضوعیت بیشتری پیدا کرده است. در این میان مالیات نقل و انتقال خودرو نیز به بحث داغی تبدیل شده است و بیشتر افراد درباره نحوه محاسبه آن سوالاتی دارند. از این روی قصد داریم در این مطلب نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو را با هم مرور کنیم. اگر شما هم مایل هستید که در این باره اطلاعات مفیدی به دست بیاورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو با توجه به این‌که خودرو ساخت داخل باشد یا خارج، از پایه متفاوت خواهد بود. به این شکل که برای خودروهای تولید داخل به اندازه یک درصد ارزش تعیین‌شده از سوی سازمان مالیاتی به عنوان مالیات نقل و انتقال خودرو اخذ می‌شود؛ درحالی‌که این مبلغ برای خودروهای خارجی و لوکس به اندازه 2 درصد ارزش تعیین‌شده خواهد بود. به هر ترتیب لازم است که حتما پیش از تعویض پلاک و انتقال قطعی، برای پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام کنید.

البته با افزایش سن تولید خودرو، این مبالغ دستخوش تغییراتی می‌شوند که در زیر به آن‌ها نگاهی خواهیم داشت:

سال تولیدمالیات نقل و انتقال خودرو تولید داخلمالیات نقل و انتقال خودرو خارجی و لوکس
سال جاری1درصد ارزش تعیین‌شده از سوی سازمان مالیاتی2درصد ارزش تعیین‌شده از سوی سازمان مالیاتی
تا 6 سال پس از تولیدکسر سالانه 10درصد از مالیات سال جاریکسر سالانه 10درصد از مالیات سال جاری
سال 6ام به بعدکسر 40درصد از مالیات سال جاریکسر 40درصد از مالیات سال جاری

همین‌طور بسته به ارزش روز خودرو، درصد مالیات تعیین‌شده برای نقل و انتقال آن به شرح زیر است:

ارزش خودرو (به تومان)میزان مالیات تخصیص داده شده
خودروهای تا 1.5 میلیارد تومان1درصد افزایش نسبت به مازاد یک میلیارد تومان
خودروهای تا 3 میلیارد تومان2درصد افزایش نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان
خودروهای تا 4.5 میلیارد تومان3 درصد افزایش نسبت به مازاد 3 میلیارد تومان
خودروهای بیش از 4.5 میلیارد تومان4درصد افزایش نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان

مالیات نقل و انتقال خودرو صفر

شرکت یا کارخانه که نخستین فروشنده خودروهای صفرکیلومتر است، مسئولیت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو را بر عهده خواهد داشت. در ارتباط با خودروهای داخلی، پرداخت این مالیات با کارخانه‌های خودروساز است و درخصوص خودروهای خارجی و لوکس نیز مسئولیت آن متوجه شرکت‌های واردکننده خواهد بود. اما پس از آن در هر بار نقل و انتقال خودرو، فروشنده باید مبلغ مربوط به مالیات فروش ماشین را بپردازد.

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، پیش از نوبت گیری تعویض پلاک

به خاطر داشته باشید که مالیات نقل و انتقال خودرو باید حتما پیش از نوبت گرفتن برای تعویض پلاک پرداخت شود. در غیراین‌صورت سیستم به‌صورت خودکار از نوبت‌دهی به آن پلاک خودرو ممانعت به عمل می‌آورد. این امر درست مانند پرداخت عوارض شهرداری خودرو است که بدون انجام دادن آن، امکان انتقال خودرو وجود ندارد.

کلام آخر

همان‌طور که دیدیم، مالیات نقل و انتقال خودرو برحسب داخلی یا خارجی بودن ماشین، ارزش روز آن، سال تولید و دیگر موارد محاسبه خواهد شد. به‌علاوه مطابق قانون فعلی، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده فروشنده است؛ مگر آن‌که توافق دیگری بین دو طرف معامله صورت گرفته باشد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام