با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
پلتفرم «دیوار» در راستای توسعه آموزش حرکت می‌کند
عکس : اپلیکیشن دیوار
.
به این ترتیب ظرفیتی ایجاد شده است که افراد به سادگی می‌توانند نیازهای آموزشی‌‌‌شان را نیز مرتفع کنند. آموزش‌‌‌هایی از هر جنس، از درس و مدرسه گرفته تا مهارت و تخصص. علاوه بر این، دیوار در راستای مسوولیت‌‌‌های اجتماعی‌اش مستقیما هم دستی در کار آموزش‌‌‌های مهارتی و تخصصی دارد تا افراد مستعد را توانمند و برای بازار کار مهیا سازد. دیوار به مناسبت روز جهانی آموزش، نگاهی به ظرفیتی که این پلتفرم در بازار آموزش ایجاد کرده و بخش‌‌‌های وسیعی از آن هنوز بکر و دست‌‌‌نخورده مانده انداخته است. این آموزش‌‌‌ها را می‌توان در دو دسته کلی تقسیم کرد. یک دسته که در واقع مکمل آموزش‌‌‌های رسمی تحصیلی است و متقاضیان آن به دنبال رفع مشکلاتی هستند که کمبودهای نظام آموزشی کشور برایشان ایجاد کرده است که تدریس دروس مدرسه، آمادگی برای کنکور و دروس دانشگاهی و همچنین مشاوره تحصیلی در این دسته قرار دارند.

دسته دوم آموزش‌‌‌های تخصصی و مهارتی است که شامل آموزش زبان‌‌‌های خارجی، هنری، ورزشی و نرم‌‌‌افزار است. در میان این آموزش‌‌‌ها، «نرم‌‌‌افزار» تخصصی‌‌‌ترین زیردسته مهارتی است که نقش قابل‌توجهی در ورود به بازار کار دارد و همچنین می‌تواند به ارتقای شغلی افراد کمک کند. بیشترین سهم آگهی‌‌‌های منتشرشده از ابتدای سال۹۸ تا پایان پاییز امسال متعلق به زیردسته «دروس مدرسه و دانشگاه» بود که سهمی ۴۰درصدی داشت و آموزش‌‌‌های «هنری» با سهم ۲۰درصدی در رتبه دوم قرار گرفتند. کمترین سهم هم متعلق به آموزش‌‌‌های ورزشی با ۵‌درصد کل آگهی‌‌‌‌‌‌هاست. در میان کل این آگهی‌‌‌ها، ۳۰‌درصد متعلق به سال ۹۸ است که بیشترین سهم را به خود اختصاص داده در بین تمام فصول این دوره، پاییز۹۸ بالاترین رتبه را در انتشار آگهی داشته است. کمترین انتشار هم متعلق به بهار۹۹ و زمستان۱۴۰۰ بوده است.

بازدیدکنندگان دیوار بیشتر متقاضی آموزش‌‌‌های مهارتی و سبک زندگی هستند. با آنکه در سمت عرضه، یعنی انتشار آگهی، در تمامی فصول از ابتدای ۹۸ تا امروز، زیردسته «دروس مدرسه و دانشگاهی» بلامنازع در صدر سایر زیردسته‌‌‌ها بوده، ‌‌‌ اما کمترین متقاضی را داشته‌‌‌اند به عبارت ساده‌‌‌تر، بازدید از این آگهی‌‌‌ها و دریافت اطلاعات تماس آنها در پایین‌‌‌تر سطح قرار دارد. در عوض، بازدید از آگهی‌‌‌های آموزش «هنری» در تمامی این فصول در صدر است و دریافت اطلاعات تماس در این زیردسته در اغلب فصل‌‌‌های کرونایی و پس از آن در رتبه اول قرار دارد. رتبه دوم هم در هر دو موردِ بازدید و تماس متعلق به آموزش‌‌‌های «ورزشی» است. رتبه سوم از بهار ۹۹ به بعد در اکثر فصل‌‌‌ها در اختیار آموزش «نرم‌‌‌افزار» است. کرونا نظام آموزشی کشور را بیش از دو سال، از اوایل اسفند۹۸ تا پایان سال۱۴۰۰، کاملا غیرحضوری کرد و به انواع خدمات آموزشی به‌طور کلی آسیب قابل‌توجهی وارد کرد. به‌‌‌رغم این بحران طولانی‌‌‌مدت، نه تنها تقاضای خدمات آموزشی در این پلتفرم کاهش نداشته، ‌‌‌ بلکه رشد هم کرده است. در فصل‌‌‌های کرونایی، یعنی از زمستان۹۸ تا پایان۱۴۰۰، میانگین بازدیدهای یکتا از آگهی‌‌‌های دسته آموزش در دیوار نسبت به سه فصل اول۹۸ (پیش از آغاز کرونا) ۷‌درصد افزایش داشت. با رفع محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌‌‌ها از ابتدای۱۴۰۱ نیز شاهد رشد قابل‌توجهی در این زمینه بوده‌‌‌ایم.

میانگین سه فصل۱۴۰۱، سه فصل بعد از کرونا، نسبت به کل دوران کرونا نزدیک به ۶۶‌درصد رشد را نشان می‌دهد و هر فصل هم نسبت به فصل قبل رشد داشته است. بیش از ۸۸‌درصد آگهی‌‌‌های آموزشی دیوار را کاربران سراسر کشور غیر از آگهی‌‌‌گذاران استان تهران منتشر کرده‌‌‌اند. معنی ساده‌‌‌اش این است که پلتفرم‌‌‌هایی مانند دیوار به راحتی می‌توانند امکان دیده شدن را برای همه افرادی فراهم کنند که حتی در دورترین نقاط ایران ساکنند و در عین حال می‌توانند دانش یا مهارتی را به دیگران بیاموزند. به این ترتیب، ‌‌‌ دیوار در واقع ظرفیت آموزش آنلاین را آزاد و مردمی‌‌‌تر کرده است.

با استفاده از این پلتفرم، ‌‌‌ هیچ محدودیتی در عرضه و تقاضا در زمینه آموزش در کل کشور وجود نخواهد داشت. البته شرطش این است که عموم مردم به حداقلی از اینترنت برای استفاده از این پلتفرم دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر، ‌‌‌ از آنجا که امکان آموزش بسیاری از دروس و مهارت‌‌‌ها به‌صورت آنلاین وجود دارد، ‌‌‌ البته باز هم به شرط برقراری اینترنت همگانی، بسیاری از عرضه‌‌‌کنندگان خدمات آموزشی می‌توانند بدون نیاز به فضای آموزشی واقعی و از راه بسیار دور، مهارت خود را به دیگر هموطنان آموزش دهند. دیوار در بستر پلتفرم‌‌‌های بین‌المللی و رایگانی مانند Skype و Google Meet یا پلتفرم‌‌‌های مشابه داخلی مانند «اسکای‌‌‌روم» و «قرار» که تجربه کاربری بسیار ساده‌‌‌ای دارند، آموزش آنلاین از راه دور محدودیت نفربه‌‌‌نفر ندارد و می‌شود دوره‌‌‌های آموزشی نیمه‌‌‌گروهی و گروهی هم برگزار کرد. دیوار اعلام کرد که در کنار سایر مسوولیت‌‌‌های اجتماعی، خود را متعهد می‌‌‌داند که به دانشجویان مستعد و کم‌‌‌برخوردار کمک کند تا از طریق مهارت‌‌‌آموزی‌‌‌های پیشرفته، مهیای ورود به مشاغل تخصصی به‌خصوص در بازار کار آی‌‌‌تی و فناوری‌‌‌های مرتبط شوند.دیوار در حال حاضر در کنار استارت‌آپ «کاریار» مشغول به انجام این کار مهم است. «کاریار» استارت‌آپی اجتماعی و غیرانتفاعی و کارش آموزش استعدادهای اشتغال‌‌‌پذیر در حوزه فناوری است. هدف این دوره تبدیل کردن این دانشجویان به توسعه‌‌‌دهنده و تحلیلگر داده حرفه‌‌‌ای برای ورود به بازار کار است. سیاستگذاری و ریل‌‌‌گذاری برای گسترش آموزش، به‌خصوص آموزش مهارت‌‌‌محور، به‌عنوان یکی از ارکان اساسی کارآفرینی مولد از مهم‌ترین وظایف همه دولت‌‌‌هاست. در دوران اقتصاد دیجیتال، این کار قبل از هر چیز از طریق گسترش و همگانی‌‌‌سازی اینترنت میسر خواهد شد. پلتفرم‌‌‌ها تنها در این صورت شکل می‌‌‌گیرند و می‌‌‌بالند و مردم هم فقط با دسترسی به اینترنت آزاد می‌توانند از پلتفرم‌‌‌ها استفاده مطلوب ببرند و در چنین اموری مشارکت کنند. واگذاری اقتصاد به مردم و برداشتن به اصلاح بار آن از دوش دولت بدون این لوازم ناممکن است.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین

مقالات و اخبار مرتبط