با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
همشهری آنلاین
همشهری آنلاین
تقویم
پنجنشبه 20 اردیبهشت 1403
.
با این برچسب غذای فاسد را شناسایی کنید
عکس : برچسب برای تشخیص غذای فاسد

پایش تازگی مواد غذایی و خوراکی، برای جلوگیری از مسمومیت‌های ناشی از فساد یا باکتری‌ها، از مهم‌ترین حوزه‌هایی است که فناوری‌های هوشمند توانسته در سال‌های اخیر با ورود به آن خودنمایی کند.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از همشهری آنلاین استفاده از برچسب‌هایی که با جوهر هوشمند ساخته شده‌اند، به ‌شکلی مطمئن درصد تازگی، ماندگی و فساد مواد غذایی منجمد را مشخص می‌کند. اخیرا یکی از محققان مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی مشهد موفق شده است برای پایش غذاهای دریایی با فناوری نانو و مواد گیاهی از جوهر سبز هوشمند، یک برچسب هوشمند بسازد. از این فناوری در بسیاری از کشورهای دنیا در همین راستا استفاده می‌شود.

جوهر هوشمند چیست؟

« جوهر هوشمند » مفهومی است که از زمان پیدایش هوش مصنوعی و رشد آن، بیشتر نمود پیدا کرده است. جوهر هوشمند به هر نوع سیستم هوش مصنوعی اشاره دارد که قادر به یادگیری، تطبیق و ارتقای خود به‌طور مستقل است. این سیستم‌ها معمولا با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، شبکه‌های عصبی و فناوری‌های مرتبط دیگر ایجاد می‌شوند.

این جوهر به شکل برچسب، با تغییر رنگ، نامناسب بودن غذا را هشدار می‌دهد. یکی دیگر از مزایای این جوهر این است که به مصرف‌کننده اعلام می‌کند غذا را در جای مناسب قرار دهد تا موجب فساد نشود. هنگامی که درجه حرارت مناسب باشد، این جوهر به‌اصطلاح خاموش است و تغییر رنگ نمی‌دهد.برچسب هوشمند ایرانی چگونه عمل می‌کند؟

اسماء وردیان، محققی است که با استفاده از آنتوسیانین، کورکومین و نسبت بهینه آنها روی بستر «نانوفیبر کیتین» موفق به تولید جوهر و نشانگر حساس به پی‌اچ برای پایش فساد میگو با چشم غیرمسلح شده است.

در این طرح، جوهر هوشمند سبز از ضایعات پوسته میگو و ترکیب ۲رنگدانه طبیعی کورکومین و آنتوسیانین به‌دست آمده از گلبرگ زعفران، برای پایش تازگی میگو در طول مدت نگهداری در یخچال ساخته شده است. در آزمایش‌های انجام شده، این جوهر هوشمند حتی پس از نگهداری به‌مدت ۶ماه در دماهای مختلف، همچنان پایدار بوده است.حوزه‌های کاربردی جوهر هوشمند

استفاده از جوهر هوشمند در حوزه‌های مختلفی ازجمله خودروهای هوشمند، روباتیک، سیستم‌های سلامت، مدیریت منابع، صنعت بازی‌های رایانه‌ای و غیره، رو به رشد است. این سیستم‌ها با تحلیل داده‌ها و ارائه پیشنهادات و راهکارهای بهینه به بهبود عملکرد و کارایی در موارد مختلف کمک می‌کنند.

جوهر هوشمند در خودروهای هوشمند استفاده می‌شود تا اطلاعات راننده و محیط رانندگی را تحلیل کرده و تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه ای را براساس شرایط جاری انجام دهد؛ مانند سیستم‌های هشدار تصادف، سیستم‌های کنترل خودکار و سیستم‌های ناوبری.

در بخش پزشکی و مراقبت بهداشتی، جوهر هوشمند می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها، پیش‌بینی علائم بیماری و ارائه راهکارهای درمانی کمک کند. همچنین در بازاریابی و تجارت الکترونیکی، این فناوری می‌تواند با تحلیل داده‌های مشتریان، پیشنهادات محصولات، بهینه‌سازی قیمت‌ها و بهبود تجربه مشتری در تجارت الکترونیکی کمک کند.

در مجموع، جوهر هوشمند در هر حوزه‌ای که نیاز به تحلیل داده‌ها، پیش‌بینی، تصمیم‌گیری هوشمندانه و بهبود عملکرد و کارایی داشته باشد، می‌تواند به‌کار برود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین