با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند سرعت پیری را کاهش دهد
عکس : نوشابه انرژی زا
.
به‌دنبال مطالعه‌ای که اثر یکی از مواد تشکیل‌دهنده نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر کاهش سرعت پیری در موش‌ها را نشان داده بود، دانشمندان خواستار انجام پژوهش‌های بیشتری در این زمینه شده‌اند. ظاهراً راز این مسئله در افزایش سطح تائورین در بدن نهفته است که نوعی ریزمغزی به‌حساب می‌آید.

به گزارش گاردین، محققان دریافته‌اند که سطح ریزمغذی تائورین با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما آزمایش روی موش‌ها و میمون‌ها نشان داده است که اگر سطح این ماده را افزایش دهیم، وضعیت سلامت بهبود می‌یابد. این مسئله در موش‌ها حتی به افزایش طول عمر منجر می‌شود.

هنوز مشخص نیست که این سازوکار در انسان‌ها هم نتیجه مشابهی دارد یا خیر و آیا استفاده از دوز بالای تائورین در گونه بشر ایمن خواهد بود یا خیر؛ اما دانشمندان باور دارند که شواهد موجود به‌اندازه کافی زیاد است که شرایط انجام آزمایش‌های بزرگ‌تر را فراهم کند.


افزایش سطح تائورین می‌تواند سرعت پیری را کاهش دهد


دکتر «ویجای یاداف»، محقق ارشد این پژوهش از دانشگاه کلمبیای نیویورک می‌گوید: «فراوانی تائورین در بدن با افزایش سن کاهش می‌یابد و وارونه‌سازی این کاهش موجب می‌شود که حیوانات عمر بلندتر و سالم‌تری داشته باشند. این یافته‌ها درنهایت باید برای انسان‌ها هم صدق کند.»

موش‌هایی که از دوز بالای تائورین استفاده می‌کردند، علاوه بر بهبود وضعیت سلامتی، عمر بلندتری هم داشتند. این افزایش طول عمر برای موش‌های نر 10 درصد و برای موش‌های ماده 12 درصد بود. این رقم می‌تواند برای انسان‌ها معادل 7 الی 8 سال زندگی بیشتر باشد.

اگرچه هنوز مطالعه بزرگی پیرامون اثر تائورین بر انسان‌ها انجام نگرفته است، اما یاداف و تیمش با بررسی داده‌های پزشکی 12 هزار اروپایی با سن 60 سال به بالا دریافته‌اند که این ماده مغذی می‌تواند ریسک چاقی، دیابت نوع 2 و پرفشاری خون را کاهش دهد.

بااین‌حال، دانشمندان توصیه نمی‌کنند که بدون انجام مطالعات کافی مصرف مکمل‌های تائورین را آغاز کنید. این ماده به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد و در گوشت و آبزیان صدف‌دار هم پیدا می‌شود، اما سالم‌ترین منبع دریافت آن از طریق گیاهان است. برخی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا هم تائورین دارند، اما محققان می‌گویند این نوشیدنی‌ها دارای مواد دیگری هم هستند که مصرف مقدار زیاد آن‌ها برای سلامتی مفید نیست.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین