با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان
تقویم
شنبه 27 خرداد 1402
Avatar
.
چرا کودکان دچار پای پرانتزی می شوند
عکس : پای پرانتزی کودکان
.
امیرحسین حسینی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به شایع‌ترین علت ایجاد پای پرانتزی در کودکان اشاره کرد و گفت: معمولا در شیرخواران ۱۲ تا ۱۸ ماهه به‌صورت طبیعی مقداری پای پرانتزی دیده می‌شود؛ خصوصا در نوزادان کوچک‌تر این موضوع شایع و طبیعی است.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود با بیشتر شدن سن کودک روند رشد پا‌ها اصلاح شود.

این متخصص اطفال کودکان خاطرنشان کرد: شیرخواران بالای ۱۸ ماه تا دو سال که به خوبی راه می‌روند، اگر همچنان تحمل وزن خود را ندارند و پرانتزی راه می‌روند، باید برای بررسی بیشتر توسط پزشک متخصص ویزیت شوند.

او با بیان این که بیماری‌های مختلفی سبب بروز پای پرانتزی در کودک می‌شوند، گفت: احتمال ابتلا به نرمی استخوان، کمبود ویتامین D و یا شکستگی‌هایی که در استخوان پا و زانو ایجاد شده اند، می‌تواند موجب شود تا کودک شما پرانتزی راه برود. بنابراین برای درمان باید به محض مشاهده نشانه‌ها کودک تحت درمان قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تاکید کرد: نکته مهم این است که راه رفتن غیر طبیعی از موضوع تکامل و فیزیولوژیک بودن در سنین پایین تشخیص داده شود.

وی به والدین توصیه کرد: توجه داشته باشید اگر تنها در یک طرف بدن و یا یک زانو مشکلی مشاهده کردید، باید بدانید این مسئله غیر طبیعی و نیازمند درمان توسط جراح ارتوپد یا متخصص اطفال است.

حسینی درباره روش‌های پیشگیری از بروز پای پرانتزی توضیح داد: در سنین پایین پرانتزی بودن پا کاملا طبیعی است و نیاز به مداخله یا پیشگیری ندارد؛ اما برای کودکان بالای دو سال باید برای عدم تقارن و غیر هماهنگ بودن سایز پا‌ها اقدامات درمانی انجام شود. ارجاع به موقع به متخصص و رعایت توصیه‌های پزشک مهم‌ترین اقدام برای درمان پای پرانتزی است.

وی ادامه داد: استفاده از جراحی‌های ترمیمی و در مواردی که مشکوک به نرمی استخوان و شلی مفصل هستیم، بررسی‌های آزمایشگاهی و تجویز دارو از جمله درمان‌های پای پرانتزی هستند.

وی در خاتمه یادآور شد: گاهی شروع و یا تحمیل راه رفتن‌های خیلی زود به شیرخواران خصوصا در کمتر از ۱۰ یا ۱۱ ماهگی، می‌تواند مشکلاتی مثل پای پرانتزی را برای کودک شما ایجاد کند. بنابراین آموزش راه رفتن پیش از موعد را به شیرخواران تحمیل نکنید.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین