با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تست جدید خطر بیماری قلبی را ظرف ۳۰ ثانیه تشخیص می دهد
عکس : تشخیص خطر بیماری قلبی ظرف ۳۰ ثانیه
.

به نقل از نیواطلس، این یافته به توسعه تست ی ساده توسط پزشک یا دندانپزشک منجر می‌شود که می‌توان آن را به عنوان بخشی از یک چکاپ سالانه به کار برد.

بیماری ‌های لثه با چند بیماری دیگر از جمله بیماری ‌های قلب ی، سرطان دهان و روده بزرگ، عفونت ریه، دیابت و آلزایمر مرتبط هستند.

اکنون محققان دانشگاه ماونت رویال در آلبرتا کانادا یک روش سریع، ساده و غیرتهاجمی ابداع کرده اند که ریسک بیماری ‌های قلب ی در افراد جوان و سالم را ردیابی می‌کند و برای انجام آن لزوماً نباید به دندانپزشک مراجعه کرد.در تحقیقات پیشین رابطه بین التهاب در دهان و بیماری‌های قلبی بین بیماران سالمند بررسی شده است. بنابراین محققان تصمیم گرفتند با تحقیقی مشخص کنند التهاب دهان در افراد جوان روی سلامت قلبی آنها تأثیرگذار است یا خیر.

ترور کینگ یکی از مؤلفان پژوهش می‌گوید: حتی در افراد جوان و سالم سطح پایین التهاب دهانی روی سلامت قلبی تأثیر می‌گذارد و یکی از دلایل اصلی مرگ در آمریکای شمالی است.

بار التهابی دهان (OIL) سطوح نوتروفیل ها یا همان گلبول‌های سفید خون را اندازه می‌گیرد که به عنوان اولین خط دفاعی سیستم ایمنی عمل می‌کنند. به این ترتیب میزان التهاب در دهان و وجود و شدت بیماری‌های پریودنتال (لثه) مشخص می‌شود.

در این پژوهش محققان ۲۸ مرد و زن غیر سیگاری در سن ۱۸ تا ۳۰ را انتخاب کردند که هیچ گونه سابقه بیماری لثه نداشتند. شرکت کنندگان به مدت ۶ ساعت هیچگونه غذا یا نوشیدنی (به غیر از آب) مصرف نکردند و از ورزش و مصرف الکل و غذاهای حاوی الکل و کافئین حداقل به مدت ۸ ساعت قبل از نمونه گیری اجتناب کردند.

پس از این بازه آنها دهانشان را با آب معمولی شستند و ۱۰ میلی لیتر از آب نمک را به مدت ۳۰ ثانیه قرقره کردند. در مرحله بعد مایع مذکور در یک لوله آزمایشگاهی برای تحلیل جمع آوری شد.

محققان علاوه بر فشار خون شرکت کنندگان، سلامت شریان‌های خون آنها را نیز اندازه گرفتند. به عبارت دیگر آنها سفتی شریانی با استفاده از سرعت موج نبض و همچنین اتساع با واسطه جریان (اندازه گیری میزان گشاد شدن شریان‌ها تا خون زیاد جریان یابد) را رصد کردند. هر سه شاخص اصلی از عوامل خطر ابتلاء به بیماری قلبی عروقی هستند.

محققان متوجه شدند تعداد زیاد نوتروفیل ها در بزاق به طور قابل توجهی با اتساع ضعیف با واسطه جریان رابطه دارد. این امر نشان می‌دهد شرکت کنندگان احتمالاً در آینده با ریسک بالاتر ابتلاء به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

آنها فرض کردند تأثیرات کاردیوواسکولار که در نتیجه بیماری‌های لثه به وجود می‌آید در حقیقت از التهاب دهان سرچشمه گرفته که وارد رگ‌های خونی می‌شود و روی توانایی رگ‌ها برای تولید گاز نیتریک اکسید تأثیر می‌گذارد. این گاز سبب می‌شود رگ‌ها از آسیب موادی مانند کلسترول در جریان خون جلوگیری می‌کند.

محققان معتقدند این تست ساده برای شناسایی ریسک‌های بیماری قلبی در آینده به خصوص برای افراد سالم کارآمد است.

مایکل گلوگر یکی از مؤلفان ارشد پژوهش در این باره می‌گوید: تست دهانشویه را می‌توان به طور سالانه انجام داد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین