با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
داروی جدید میگرن در انگلستان مجوز گرفت
عکس : داروی میگرن

میگرن یکی از بیماری‌های غیرکشنده اما بسیار آزاردهنده است که تلاش‌های بسیاری برای دستیابی به یک درمان دائمی و کارآمد برای آن در سال‌های اخیر صورت‌گرفته؛ اما خروجی چندان مطلوبی تاکنون در پی نداشته‌است.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو اکنون به نظر می‌رسد که این رویه درحال تغییر باشد، زیرا یک داروی جدید برای درمان میگرن در انگلستان، مجوز عرضه را کسب کرده است که تنها با روزی یک قرص، می‌تواند به بهبود مبتلایان کمک کند.

درمان میگرن تنها با روزی یک قرص؛ آیا داروی جدید تأثیر واقعی دارد؟

Atogepant نام قرص جدیدی است که توسط انستیتوی ملی تعالی سلامت و مراقبت انگلستان به مبتلایان به میگرن توصیه می‌شود و وعده جلوگیری از نیمی از حملات سنگین را می‌دهد. متخصصین، داروی مذکور را برای افرادی مناسب می‌دانند که حداقل ۴ روز در ماه یا بیشتر، دچار حملات می‌شوند و حداقل سه روش دیگر درمان این بیماری را تاکنون امتحان کرده‌اند. داروی جدید که تحت نام‌های تجاری Aquipta و Qulipta در دسترس بیماران قرار خواهد گرفت.

داروی جدید درمان میگرن توسط شرکت اب‌وی ساخته شده است که در زمینه پژوهش و تولید زیست‌داروها فعالیت دارد. مهم‌ترین داروی این شرکت آمریکایی، هومیرا نام دارد که برای درمان بیماری‌های خودایمن مختلفی مانند آرتریت روماتوئید و کولیت اولسراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود که داروی جدید موجب کسب درآمد نسبتاً زیادی در سال جاری میلادی برای سازنده آن شود و رتبه اب‌وی از نظر میزان درآمد را ارتقا دهد؛ شرکتی که درحال‌حاضر رتبه ششم در میان بزرگ‌ترین داروسازان جهان را به خود اختصاص داده است.

داروی گفته شده با مهار گیرنده‌ای یک نوع پروتئین خاص تحت عنوان CGRP در اعصاب سر و گردن عمل می‌کند. این پروتئین با تأثیر روی عروق خونی موجب اتساع آنها می‌شود که متعاقب آن، افزایش فشار خون در آن ناحیه، التهاب و دردهای میگرنی را به‌دنبال دارد. پژوهش‌های بالینی نشان داده‌اند که این دارو می‌تواند تعداد روزهای میگرنی در ماه را به نصف کاهش دهد.

شایان‌ذکر است که قیمت هر بسته ۲۸ عددی از این قرص، ۴۵۳ پوند خواهد بود؛ رقمی که حتی برای کشورهای توسعه یافته بسیار بالا محسوب‌می‌شود و به همین دلیل انتظار نمی‌رود که در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور آن در سایر کشورها از جمله ایران باشیم. البته سیستم درمانی انگلستان وعده داده است که قسمتی از این مبلغ را پوشش خواهد داد تا فشار مالی کمتری به بیماران وارد شود. به گفته متخصصین، این دارو درحال‌حاضر بهترین گزینه غیر تزریقی برای درمان میگرن در مبتلایان به فرم حاد به‌شمار می‌رود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین