با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
تانک چلنجر ۳ تحویل ارتش انگلیس شد؛ قابلیت ها و تغییرات جدیدترین ماشین جنگی اروپا
عکس : تانک چلنجر ۳

ارتش بریتانیا اولین تانک چلنجر ۳ (Challenger 3) پیش تولید خود را دریافت کرده است. تانک اصلی جدید بریتانیا که در اصل یک چلنجر ۲ بازسازی شده است، آن را با یک توپ، زره و بسته قدرت موتوری جدید به طور کامل وارد قرن بیست و یکم می کند. ارتش بریتانیا تنها بیش از یک سوم از ناوگان تانک اصلی را به استاندارد جدید ارتقا خواهد داد که این سرویس را به یکی از کوچک ترین موجودی های تانک در جهان تبدیل خواهد کرد.

این تمام اطلاعاتی است که تاکنون در مورد تانک چلنجر ۳ می دانیم.

خانه تانک

بریتانیای کبیر تانک را در دهه ۱۹۱۰ به عنوان وسیله ای برای شکستن بن بست جبهه غرب در جنگ جهانی اول اختراع کرد. بریتانیا از آن زمان به بعد یکی از قدرت های اصلی تانک باقی ماند و تانک های خود را طراحی و ساخت که همه آن ها با حرف C شروع می شوند: Crusader, Comet, Cromwell, Centurion, Chieftain, Challenger, Challenger 2, و حالا Challenger 3.

به گزارش سرویس اخبار فناوری نظامی سایت شات ایکس و به نقل از روزیاتو چلنجر۲ که در سال ۱۹۹۴ معرفی شد، جایگزینی سریع برای چلنجر۱ متوسط و متعلق به دهه ۱۹۸۰ بود. این تانک ها بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۲ تحویل داده شدند و دارای یک توپ اصلی خان دار ۱۲۰ میلی متری، زره چابام طراحی شده توسط بریتانیا و یک بسته قدرت ساخته شده حول یک موتور دیزلی Perkins Condor V12 با قدرت ۱,۲۰۰ اسب بخار بودند.

برای مدتی چلنجر۲ یکی از بهترین تانک های اتحاد ناتو بود. این تانک به خوبی محافظت می شد و دارای توپ اصلی بسیار عالی L30 و دوربین های حرارتی بود که به آن دید فرماندهی میدان نبرد را هم در شب و هم در حالی که توسط دود مخفی شده بود، می داد. تنها اشکال واقعی این بود که این تانک در طول دوران خدمت خود از عدم ارتقا رنج می برد، به این معنی که تکنولوژی اوایل دهه ۱۹۹۰ آن اساساً بدون تغییر باقی مانده بود.

قدرت آتش

چلنجر۳ توپ اصلی ۱۲۰ میلی متری L۳۰A۱ طراحی شده در انگلستان را با یک توپ ۱۲۰ میلی متری L۵۵A۱ طراحی شده در آلمان جایگزین خواهد کرد. بر خلاف دیگر ارتش های ناتو که بر اساس یک نسخه از توپ های بدون خان آلمانی استاندارد سازی شده بودند، بریتانیایی ها همچنان از توپ های با لوله خان دار استفاده می کنند. مهمات تانک های خان دار و بدون خان با یکدیگر ناسازگار هستند؛ این مساله نه تنها تانک های انگلیسی را از قرض گرفتن مهمات تانک از متحدانش محروم می کرد، بلکه باعث شد تا “Chally 2” نتواند از پیشرفت های مهمات در کشورهای دیگر عضو ناتو استفاده کند.

توپ جدید L۵۵A۱ بسیار شبیه به توپ M۲۵۶ تانک های آمریکایی است، اما لوله بلندتری دارد. این کار شتاب بیشتری را در گلوله ایجاد می کند و به چلنجر۳ توانایی نفوذ به زره های سنگین تر در فواصل بیشتر را می دهد. تنها اشکال آن این است که طول کلی تانک را افزایش می دهد و می تواند هنگام سفر در جنگل ها، جایی که می تواند به درختان گیر کند، کمی دردسر ساز باشد.

حفاظت

برجک خانه اصلی تغییرات حفاظتی در چلنجر۳ است. برجک این تانک تقریباً هم اندازه و هم شکل چلنجر۲ است، هرچند تغییرات کلیدی در آن دیده می شود. زره برجک جلو اکنون از شیب یکنواختی برخوردار است و پیچ هایی در سراسر برجک، بدنه و جناح ها وجود دارد. این احتمالاً برای تضمین “زره ماژولار مستقل انگلستان” استفاده شده است، و ماهیت ماژولار حفاظت نشان می دهد که می توان آن را به راحتی در زمان جنگ تعمیر کرد یا ارتقا داد تا از تهدیدات ضد زره پیش رو پیشی بگیرد. موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک که مقر آن در لندن است، می گوید این احتمال وجود دارد که این تانک احتمالاً دارای «پنل های انفجاری» باشد که برای راه خروج انفجار مرگبار مهمات به سمت بالا طراحی شده است، به جای اینکه انفجارها را در درون تانک متمرکز کند که به مرگ خدمه خواهد انجامید.

مهم ترین آپشن جدید این تانک، سیستم حفاظت فعال متغیر متوسط تروفی است. سیستم تروفی که توسط سیستم های دفاع پیشرفته رافائل، اسرائیل توسعه یافته است، شامل حلقه ای از سنسورهای رو به بیرون است که برای تشخیص موشک های ورودی و موشک های ضدتانک مستقر شده اند. هنگامی که سلاح ضد زره به تانک نزدیک می شود، تروفی نفوذگرهایی بسته ای و انفجاری را شلیک می کند که برای نابودی سلاح ها در میانه پرواز طراحی شده اند. تروفی همچنین در تانک های اروپایی لئوپارد ۲ و تعدادی تانک آمریکایی M۱A۲ آبرامز به کار گرفته شده است.

تحرک و سنسورها

چلنجر۳ از سیستم تعلیق بهبود یافته و نسل سوم hydrogas بهره می برد که از گاز ( نیتروژن) تحت فشار و مایع برای عمل به عنوان نشیمنگاه خودرو و سرنشینان در یک سواری پر دست انداز استفاده می کند. موتور ارتقا یافته است , اما ظاهراً در همان سطح ۱,۲۰۰ اسب بخار باقی خواهد ماند. اضافه شدن زره بهبود یافته و سیستم تروفی که حدود ۲.۵ تن وزن دارد, بدون افزایش قدرت موتور می تواند تانک را در میدان نبرد کندتر و تنبل تر کند.

پلتفرم چلنجردر ۳۰ سال گذشته ارتقاء سنسوری نداشته است, بنابراین اضافه شدن دوربین های حرارتی نسل سوم خود یک پیشرفت بزرگ خواهد بود. فرمانده تانک و توپچی دوربین های حرارتی تثبیت شده ای خواهند داشت, در حالی که فرمانده دوربین حرارتی پانورامیک Thales Orion را برای آگاهی موقعیتی و شناسایی اهداف خواهد داشت. راننده نیز دید حرارتی جلو و عقب خواهد داشت.

حرف آخر

چلنجر۳ یک ارتقای بسیار مورد انتظار برای ارتش بریتانیا است, اما این سرویس تنها ۱۴۸ دستگاه از آن را خریداری خواهد کرد. این تعداد کم تر از یک دهم تعداد تانک هایی است که ارتش روسیه در اوکراین از دست داده است. در حالی که تعداد آن ها ممکن است کم باشد, خدمه تانک انگلیسی این اطمینان را خواهند داشت که تانک ها و آموزش های آن ها بسیار بهتر از همتایان روسی شان است – و این تمام تفاوت را در میدان نبرد ایجاد خواهد کرد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین