با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
۱.۸ میلیارد نصب بازی و برنامه؛ عملکرد کافه بازار در سال ۱۴۰۱
عکس : عملکرد کافه بازار در سال ۱۴۰۱
.

کافه بازا ر گزارش سالانه خود را بسیار مختصر و مفید و با نگاهی کلی به عملکرد این پلتفرم در سال گذشته منتشر کرد.

در این گزارش آنطور که کافه بازا ر اعلام کرده یکی از بزرگترین موفقیت‌هایش در سال گذشته، فعال‌سازی سازوکار اسکن برنامه ‌ها و بازی‌ها و نمایش آن به کاربران پیش از نصب بوده است. در این فرآیند یک برنامه و بازی قبل از نصب به وسیله ۱۰ آنتی‌ویروس جهانی معتبر اسکن می‌شود و در نهایت کاربر می‌تواند آن را نصب کند.

از سوی دیگر بازار می‌گوید در سال گذشته در چندین نوبت، بازنگری‌های جامعی در فرآیند نصب، به‌روزرسانی، رفع خطاها و … برنامه ‌ها و بازی‌ها انجام داده، تاجایی که طبق این سیاست ۳۳ هزار برنامه و بازی تا رفع مشکلشان با حذف یا تعلیق مواجه شده‌اند.همچنین کافه‌ بازار در سال گذشته توانسته میزبانی خود از برنامه‌های بانکی را افزایش دهد. به گفته بازار تا پایان سال ۱۴۰۱، ۲۲ بانک پرمخاطب همراه بانک‌های خود را در بازار منتشر کرده‌اند.

۱.۸ میلیارد نصب بازی و برنامه

برخلاف گزارش‌های قبلی که در آن بازار گزارش را با آماری از تعداد کاربران و میزان فعالیت آنها در این فروشگاه منتشر می‌کرد، در گزارش سال ۱۴۰۱ خود تنها به مجموعه آمار کلی اشاره کرده است.

طبق این گزارش تعداد نصب برنامه و بازی از بازار در سال ۱۴۰۱ به ۱.۸ میلیارد نصب رسیده و تعداد به‌روزرسانی برنامه و بازی از بازار نیز برابر ۶۳۰ میلیون به‌روزرسانی بوده است.

در بین دسته برنامه‌ها هم بیشترین نصب به ابزارها، شبکه‌های اجتماعی، سرگرمی، آموزش و امور مالی رسیده و در دسته بازی هم بیشترین نصب مربوط به بازی‌هایی در موضوعات اکشن، تفننی، مسابقه‌‌ای، امتیازی و کودکان بوده است.

طبق این گزارش تعداد جست‌وجوی برنامه‌ها و بازی‌ها در سال ۱۴۰۱ در این فروشکاه به ترتیب به ۱.۱۷ میلیارد و ۸۸۴ میلیون جست‌وجو رسیده است. بازار اعلام کرده که در سال گذشته تعداد برنامه و بازی متولد ایران هم برابر ۱۸ هزار و ۸۰۰ برنامه و بازی بوده است.

تقویت سپرهای امنیتی 

طبق ادعای بازار از قول کارشناسان، فعال‌سازی سازوکار اسکن برنامه‌ها و بازی‌ها و نمایش آن به کاربران پیش از نصب مهم‌ترین دستاورد این فروشگاه در سال گذشته بوده است. براساس آنچه در این گزارش آمده، در این فرایند که از پاییز ۱۴۰۱ در بازار شروع شده، کاربران می توانند از امنیت برنامه یا بازی موردنظرشان، پیش از دانلود و نصب، اطمینان پیدا کنند.

بازار اعلام می‌کند که یک برنامه و بازی قبل از نصب توسط کاربران توسط ۱۰ آنتی‌ویروس جهانی اسکن می‌شود. طبق این اتفاق در این گزارش آمده است که ماهی ۲۰۰ میلیون نصب، پس از اسکن با آنتی‌ویروس‌ها نمایش داده شده است.

از سوی دیگر در این گزارش تاکید شده که در سال ۱۴۰۱ در چند نوبت، بازنگری جامعی در بازار انجام شده و بسیاری از برنامه‌ها و بازی‌هایی که در فرآیند به‌روزرسانی، رفع‌ خطاها و توجه به هشدارهای امنیتی بازار، از رعایت معیار‌ها ناتوان بودند با هشدار یا حذف روبه‌رو شده‌اند.

براین اساس بازار می‌گوید طبق این سیاست ۳۳ هزار برنامه و بازی تا رفع مشکل ریسک‌های بالقوه امنیتی یا عدم رعایت ضوابط بازار، حذف یا تعلیق شدند.

از طرفی ۹۰۰ رهانش به دلیل ریسک‌های امنیتی و عدم رعایت ضوابط بازار، اجازه انتشار نیافته‌اند. همچنین بازار تاکید دارد که آنتی‌ویروس‌های مورد استفاده بازار برای اسکن برنامه‌ها و بازی‌‌ها به محض انتشار به‌روزرسانی، حداکثر ۳ روز پس از انتشار، در بازار هم به‌روزرسانی و استفاده می‌شوند.

افزایش میزبانی از بانک‌های پرمخاطب

استقبال بانک‌ها نسبت به انتشار نسخه همراه بانکشان در کافه‌بازار از دیگر بخش‌هایی است که در این گزارش به آن توجه شده است. طبق این گزارش تا پایان سال ۱۴۰۱، ۲۲ بانک پرمخاطب همراه بانک‌های خود را در بازار منتشر کرده‌اند. تعداد نصب همراه‌بانک‌ها ایرانی هم در سال گذشته در بازار به بیش از ۴۵ میلیون نصب رسیده است.

در پایان این گزارش بازار اعلام کرده که پرمصرف‌ترین نسخه‌ای اندروید در سال ۱۴۰۱، اندروید ۱۱ بوده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین