با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
علائم و نشانه ها ترکیدن تخمدان
عکس : علائم و نشانه ها ترکیدن تخمدان

کیست‌ های تخمدان (Ovarian cyst) کیسه‌ های کوچک پر از مایعی هستند که روی تخمدان تشکیل می‌شوند.

به گزارش سرویس اخبار پزشکی سایت شات ایکس و به نقل از روزیاتو کیست سالم عارضه و یا علائم خاصی ندارد، اما از علائم ترکیدن کیست تخمدان می توان به درد، خونریزی یا سرگیجه اشاره کرد که در برخی موارد ممکن است به درمان در بیمارستان نیاز پیدا کند. در ادامه این مطلب با علل و علائم علائم ترکیدن کیست تخمدان و راه‌های درمان آن آشنا شوید.

علائم ترکیدن کیست تخمدان

کیست تخمدان
عکس : کیست تخمدان

پارگی کیست تخمدان یکی از عوارض احتمالی است که به دنبال ایجاد کیست تخمدان رخ می‌دهد. احتمال ایجاد کیست در خانم‌ها در سنین باروری بسیار شایع است. در اغلب مواقع ضرری ندارد؛ اما با این حال امکان پارگی وجود دارد و احساس درد ناگهانی و تیر کشنده در پایین شکم به وجود می آید به همراه:

لکه‌بینی یا خونریزی از واژن

نفخ شکم

حالت تهوع یا استفراغ شدید

تب

احساس سرما

غش یا سرگیجه

تنگی نفس

افزایش ضربان قلب

در این مواقع شما نیاز فوری برای مراجعه به پزشک و درمان دارید.

از دیگر علائم این عارضه می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

سیکل قاعدگی نامنظم

خونریزی واژینال

تجمع مایع در شکم

فشار یا احساس سنگینی در شکم

احساس درد هنگام رابطه جنسیعلائم ترکیدن فیبروم رحمی چیست؟

فیبروم رحمی
عکس : فیبروم رحمی

فیبروم رحمی، تومورهای خوش خیمی هستند که از بافت عضلانی رحم تشکیل شده اند. این تومورها معمولاً سرطانی نیستند و می توانند به صورت یک گره منفرد یا در یک خوشه رشد کنند. فیبروم ها از نظر اندازه، تعداد و مکان در داخل و روی رحم متفاوت هستند و معمولاً باعث علائمی مانند خونریزی شدید در طول قاعدگی، کمردرد، تکرر ادرار و درد در حین رابطه جنسی می شوند.

سایر علائم فیبروم رحمی:

پریودی با خون ریزی های طولانی مدت و شدید

رابطه جنسی دردناک

آنمی یا کم خونی

احساس خستگی

درد لگن

تکرر ادرار

کمردرد

یبوست

فیبروم ها می توانند در اندازه های بزرگ به وجود آیند و فشار زیادی به بافت های اطراف وارد کنند، که ممکن است منجر به عوارضی شود. به طور کلی، فیبروم ها به ندرت به صورت اورژانسی نیاز به درمان دارند، اما در صورتی که بسیار بزرگ شوند یا علائم شدیدی ایجاد کنند، ممکن است نیاز به درمانهای دارویی یا جراحی باشد.

در مواردی که تومور فیبروم رشد شدیدتری داشته باشد، امکان بسته شدن مجاری ادراری و تورم و بزرگ شدن شکم و حس فشار در راست روده همراه مشکلات بارداری و حتی ناباروری وجود دارد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین