با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
فیل اسپنسر سوگند خورد که Call of Duty را در پلی استیشن 5 حفظ کند!
عکس : فیل اسپنسر
.
مایکروسافت در ادامه تلاش‌های خود برای جلب نظر مثبت قانون‌گذاران در خصوص خرید 69 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد، در چند روز گذشته با کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) در دادگاه روبرو شده است. FTC می‌خواهد دستوری را اعمال کند که مایکروسافت و اکتیویژن را از بستن هرگونه قراردادی قبل از یک بررسی ویژه‌تر در ماه اوت و تا زمانی که این نهاد دقیقاً مشخص کند با یک پرونده ضد انحصار یا «آنتی تراست» روبرو است یا خیر، جلوگیری کند.

دیروز، اسناد ارائه شده در دادگاه نکات جالبی را فاش کردند. از جمله اینکه ممکن است بازی‌های بتسدا (Bethesda) در آینده به کنسول‌های پلی استیشن سونی هم بیایند و همچنین اعتراف خود مایکروسافت مبنی بر اینکه ایکس باکس در جنگ کنسولی شکست خورده است! امروز هم فیل اسپنسر، رئیس بخش ایکس باکس مایکروسافت، در جایگاه قرار گرفت و باید گفت چیزهای زیادی برای گفتن داشت. وی صحبت‌های زیادی را، از وضعیت نامشخص انحصاری بودن The Elder Scrolls VI تا نقشی که استارفیلد در خرید بتسدا داشت، مطرح کرد.

البته همه ما می‌دانیم که همه این‌ها موضوعات فرعی هستند و این کشمکش حقوقی در حقیقت در مورد سری بازی‌های Call of Duty است و اینکه آیا مایکروسافت قصد دارد این فرنچایز فوق العاده محبوب را به انحصار خود درآورد یا خیر. فیل اسپنسر و مایکروسافت بارها و بارها گفته‌اند که چنین قصدی ندارند و به شرکت سونی نیز پیشنهاد تضمین 10 ساله عرضه Call of Duty در پلی استیشن را داده‌اند، اما آیا همه این‌ها یک ترفند و سیاست است؟ آیا فیل اسپنسر و سایر مقامات مایکروسافت پس از تایید معامله اکتیویژن بلیزارد نظر خود را تغییر خواهند داد؟ خب، برای اطمینان دادن در این مورد، امروز اسپنسر رسماً سوگند یاد کرد و مجازات قانونی احتمالی را متقبل شد که هیچ برنامه مخفیانه‌ای برای خارج کردن سری بازی‌های Call of Duty از پلی استیشن ندارد. بنابراین، اگر سونی قرارداد پیشنهادی را امضا کنند، تا 10 سال می‌تواند از بابت انتشار Call of Duty در کنسول‌هایش مطمئن باشد.

اسپنسر در جلسه دادگاه گفت:

فکر می‌کنم همانطور که حتی در مراحل آماده‌سازی این کار هم دیدیم، گیمرها یک گروه فعال و مهم هستند. به نظر من، حذف Call of Duty از پلی استیشن صدمات جبران ناپذیری برای برند ایکس باکس ایجاد خواهد کرد.

من دستم را بالا می‌برم و هر کاری که لازم باشد انجام خواهم داد. برنامه‌ای نداریم، من در اینجا متعهد می‌شوم که Call of Duty را از پلی استیشن خارج نخواهیم کرد (این شهادت من است). همان‌طور که گفتید، سونی بدیهی است که به ما اجازه می‌دهد بازی را روی پلتفرم این شرکت عرضه کنیم، اما جدا از این‌ها هم تعهد من این است و شهادت من این است که ما به عرضه نسخه‌های بعدی Call of Duty روی پلی استیشن 5 سونی ادامه خواهیم داد.

اما نکته اینجاست که اسپنسر به طور خاص از پلی استیشن 5 نام برده و هیچ اشاره‌ای به نسل‌های بعدی مانند پلی استیشن 6 نکرده است! در واقع، به نظر می‌رسد وی واضح‌تر از این نمی‌توانسته صحبت کند. شاید یک بحث قانونی وجود داشته که مایکروسافت در ابتدا قصد داشت تا Call of Duty را با شروع کل فرآیند خرید اکتیویژن بلیزارد انحصاری کند، اما در این مرحله، به نظر می‌رسد که آن‌ها متعهد به حفظ چند پلتفرمی بودن سری هستند.

به هر حال، هنوز هیچ چیز مشخص نیست و حتی با وجود سوگند خوردن فیل اسپنسر برای عرضه Call of Duty در پلی استیشن، نمی‌توان با اطمینان گفت که مایکروسافت واقعاً برنامه‌ای برای انحصاری کردن این سری ندارد. در هر صورت، مشاجره حقوقی مایکروسافت و FTC شرایطی را به وجود آورده که مطمئناً اطلاعات و جزئیات بسیار بیشتری به بیرون درز خواهد کرد و ما نیز در روزهای آتی این اخبار را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. پس کماکان با ما در دیجی رو همراه باشید.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین