با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
پورشه ۹۱۱ آفرود، رکورد ارتفاع را شکست
عکس : پورشه ۹۱۱ آفرود
.

پورشه ۹۱۱ آفرود باداس با اکسل‌های دروازه‌ای رکورد رسیدن به بالاترین ارتفاع از سطح دریا را ثبت کرد.

به گزارش همشهری آنلاین از موتور ۱، این پورشه ۹۱۱ که در حد زیادی تغییر داده شده، به نقطه‌ای رفته که تاکنون هیچ خودروی دیگری نرفته است. این خودرو تا ارتفاع ۶۷۳۴ متری از سطح دریا بالا رفته است.این خودرو در اصل یک Carrera ۴S است که بعد از تجهیز با محورهای دروازه ای، فاصله کف خودرو از زمین تا ۳۵۰ میلی متر افزایش یافته است.

محورهای دروازه‌ای یا اکسل‌های پورتال، فناوری به کار گرفته شده در خودروهای آفرود است که به وسیله آن، میله اکسل بالاتر از توپی چرخ قرار می‌گیرد.

برای اطمینان از اینکه این خودرو اسپورت هنگام بالا رفتن از صخره‌ها آسیب نبیند، یک محافظ سخت که از فیبر آرامید ساخته شده، زیر بدنه تعبیه شده است.

رومن دوما قهرمان ۳ دوره از مسابقات لمانز، این ۹۱۱ جذاب را که به یک جفت صندلی فیبر کربنی و کمربند ایمنی ۵ نقطه‌ای مجهز شده، هدایت کرد.

مهندسان، این پورشه را با کم کردن ضریب جعبه دنده اصلاح کردند تا کنترل شتاب را در سرعت‌های پایین آسان‌تر کنند.

یکی دیگر از تغییرات عمده، به کارگیری سیستم Steer-by-wire است که پورشه می گوید هندلینگ را در زمین‌های ناهموار دقیق تر می‌کند. این فناوری سیستمی است که اجازه می‌دهد بعضی یا همه چرخ‌های خودرو را بدون میله فرمان متصل به محور چرخ‌ها هدایت کند.

این خودرو هیچ سوخت فسیلی نمی‌سوزاند زیرا باک با سوخت مصنوعی تولید شده از آب و دی اکسید کربن و با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پر شده است.

رسیدن به قله خط‌الراس غربی «اوجو دل سالادو» در شیلی نیازمند یک ماشین پشتیبانی هم بود. ۲ تیم مجبور بودند دمای بسیار سرد و یخبندان و هوای رقیق را تحمل کنند.

در واقع، تراکم هوا در آن ارتفاع تقریباً نصف تراکم سطح دریا بود.

این خودرو دارای موتور ۶ سیلندر با قدرت ۴۴۳ اسب بخار است، اما با توجه به ارتفاع زیاد، احتمالا پیشران ۳.۰ لیتری برای رسیدن به قله کم مصرف‌تر عمل می‌کند.

پس از ۲ هفته سازگاری با شراط ارتفاع، این رکوردشکنی جدید در دوم دسامبر آغاز شد. این ۲ خودرو از ساعت ۳:۳۰ صبح حرکت خود را آغاز کردند و در ساعت ۱۵:۵۸ به قله صعود کردند. به دلیل شرایط سخت، یعنی دمای انجماد، هوای رقیق و دورافتاده بودن منطقه، پورشه ۲ پزشک را به منطقه اعزام کرده بود.

این ۹۱۱های تندرو توانستند رکورد قبلی را که در سال ۲۰۲۰ به وسیله ۲ تراک یونیموگ که به ارتفاع ۶۶۹۴ متری در همان منطقه «اوجو دل سالادو» در شیلی رفته بودند، بشکند.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین