با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
سمپاشی هوشمند مزارع با استفاده از ربات‌
عکس : سمپاشی هوشمند مزارع با استفاده از ربات‌
.

نوآفرین هندی، توانسته با استفاده از هوش مصنوعی ربات‌ هایی را برای سمپاشی در مزارع بسازد تا فرایند انجام آن سرعت پیدا کندو علاوه بر آن منجر به افزایش درآمد کشاورزان نیز شود.

گروه علمی و فناوری؛ نوآفرین هندی، توانسته با استفاده از هوش مصنواعی ربات‌ هایی را برای سمپاشی در مزارع بسازد تا فرایند انجام آن سرعت پیدا کندو علاوه بر آن منجر به افزایش درآمد کشاورزان نیز شود.در روش‌های قدیمی، مواد شیمیایی و آفت‌کش‌ها به صورت دستی یا با استفاده از پهپاد در سطح مزارع پاشیده می‌شدند که هدف‌گیری دقیق مورد نیاز بود تا سم فقط روی گیاه بریزد و هدر نرود. در روش جدید، از دوربین‌های سفارشی استفاده می‌شود که یک پردازنده مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی درونِ آن‌ها تعبیه شده است و با پردازش تصاویر ویدئویی، محل پاشش آفت‌کش‌ها را شناسایی و سپس، یک پیام به نازل‌ها ارسال می‌کند. فرآیندهای مختلف، از ثبت تصاویر گرفته تا تحلیل و پاشش آفت‌کش‌ها، همگی براساس پهپاد انجام می‌شوند و فقط ۱۵۰ میلی‌ثانیه به طول می‌انجامند.

این ربات می‌تواند یک مزرعه هفت هکتاری اعم از سبزیجات، نیشکر یا پنبه را طی فقط یک ساعت سمپاشی کند. هزینه اجاره این ربات برای یکسال، معادل ۵ میلیون روپیه (۶۰ هزار دلار) است و کشاورزان می‌توانند به شکل ساعتی یا روزانه نیز، با هزینه‌ای افزون بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ روپیه (۳ تا ۴ دلار) به ازای هر هکتار از آن استفاده کنند. گفتنی‌ست اقتصاد هند، وابستگی شدیدی به بخش کشاورزی دارد و در سال ۲۰۲۳، تقریبا ۱۸.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور متعلق به بخش کشاورزی بوده است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین