با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
ژاپن نخستین ماهواره چوبی را به فضا پرتاب می‌کند
عکس : ماهواره چوبی ژاپن

کاوشگر لینگوست از چوب ماگنولیا ساخته شده است و در آزمایش‌ها انجام شده در ایستگاه فضا یی بین‌المللی (ISS) مشخص شد که به‌خصوص در برابر ترک‌خوردگی پایدار و مقاوم است. اکنون برنامه‌های پرتاب آن روی یک موشک آمریکایی در تابستان سال جاری در حال نهایی شدن است.

این ماهواره چوبی توسط محققان دانشگاه کیوتو و شرکت سامیتومو ساخته شده است تا ایده استفاده از مواد زیست‌تخریب‌پذیر مانند چوب را آزمایش کنند تا ببیند آیا می‌توانند جایگزینی سازگار با محیط زیست برای فلزاتی باشند که در حال حاضر همه ماهواره‌ها از آن‌ها ساخته شده‌اند.

به گزارش سرویس اخبار نجوم و فضا سایت شات ایکس و به نقل از ایمنا تاکائو دوی، فضانورد و مهندس هوافضای ژاپنی به‌تازگی هشدار داد: «تمام ماهواره‌هایی که وارد جو زمین می‌شوند می‌سوزند و ذرات ریز «آلومینا» را ایجاد می‌کنند که برای سال‌های زیادی در اتمسفر بالایی شناور خواهند بود و در نهایت، محیط زیست زمین را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

برای مقابله با این مشکل، محققان کیوتو پروژه‌ای را برای ارزیابی انواع چوب راه‌اندازی کردند تا تعیین کنند که چقدر می‌توانند در برابر سختی‌های پرتاب فضایی و پروازهای طولانی در مدار زمین مقاومت کنند. اولین تست‌ها در آزمایشگاه‌هایی انجام شد که شرایط را در فضا بازسازی می‌کردند و مشخص شد که نمونه‌های چوب هیچ تغییر قابل اندازه‌گیری در جرم یا نشانه‌هایی از تجزیه یا آسیب نداشتند.

پس از این آزمایش‌ها، نمونه‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شدند و تحت آزمایش‌های نوردهی قرار گرفتند و تنها نشانه‌های کمی از آسیب را نشان دادند.

چندین نوع چوب از جمله گیلاس ژاپنی مورد آزمایش قرار گرفت که در این بین چوب درختان ماگنولیا بیشترین استقامت را نشان داد.

یکی از مأموریت‌های ماهواره اندازه‌گیری تغییر شکل سازه چوبی در فضا است. چوب در یک جهت بادوام و پایدار است اما ممکن است در جهت دیگر مستعد تغییرات ابعادی و ترک خوردن باشد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین