با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
پیش‌بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع با هوش مصنوعی
عکس : پیش‌بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع
.

گروهی از دانشمندان در دانشگاه تگزاس الگوریتم جدیدی بر پایه‌ی هوش مصنوعی ساخته‌اند که ۷۰ درصد زمین‌لرزه‌ها را یک هفته قبل از وقوع، پیش‌بینی می‌کند.

پژوهشگران موفق‌ به توسعه‌ی الگوریتم جدیدی بر پایه‌ی هوش مصنوعی شده‌اند که توانست در آزمایشی هفت ماهه در چین، ۷۰ درصد از زمین‌لرزه‌ها را یک هفته قبل از به‌وقوع‌پیوستن آن‌ها به‌درستی پیش‌بینی کند. این دستاورد امید تازه‌ای به مردم بخشیده است تا روزی فناوری بتواند به کاهش قابل‌توجه آثار مالی و جانی زمین‌لرزه کمک کند.هوش مصنوعی موردبحث توسط پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین بر پایه‌ی مجموعه‌ای از داده‌ها توسعه داده شد. این هوش مصنوعی به‌گونه‌ای تعلیم داده شد که بتواند جهش‌های ناگهانی در نمودار داده‌های بلادرنگ زمین‌لرزه را تشخیص دهد.

بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی دانشگاه تگزاس در آستین، سیستم خلق‌شده توسط پژوهشگران توانست ۱۴ زمین‌لرزه را در فاصله‌ی حدوداً ۲۰۰ مایلی (۳۲۲ کیلومتری) نقطه‌ی اصلی و با شدتِ تقریباً درست، پیش‌بینی کند. این سیستم یک زمین‌لرزه را به اشتباه پیش‌بینی و هشت هشدار نادرست ثبت کرد.

فعلاً مشخص نیست که رویکرد استفاده‌شده توسط دانشمندان دانشگاه تگزاس در نقاط دیگری غیر از چین نیز جواب می‌دهد یا نه. با وجود این، نتایج آزمایش اخیر دستاوردی مهم در مسیر پیش‌بینی زمین‌لرزه با هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

یک استاد زمین‌شناسی در دانشگاه تگزاس می‌گوید هوش مصنوعی جدید نشان می‌دهد آنچه که قبلاً غیرممکن به‌نظر می‌رسید، دست‌یافتنی است.

دانشمندان دانشگاه تگزاس می‌گویند در ناحیه‌هایی با شبکه‌ی ردیابی زمین‌لرزه نظیر کالیفرنیا، ایتالیا، ژاپن، یونان، ترکیه و تگزاس، هوش مصنوعی می‌تواند نرخ پیش‌بینی درست زمین‌لرزه را افزایش دهد.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین