با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
توسعه دیپلماسی فناوری در دستور کار است
عکس : توسعه دیپلماسی فناوری
.

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، میلاد صدرخانلو با اشاره به پیگیری روند تعامل با مجموعه‌های دانش‌محور بین‌المللی اظهار کرد: یکی از دستاوردهای مهم هم‌افزایی در حوزه فناوری در عرصه بین‌الملل، افزایش سطح دانش و انتقال فناوری است. اشتراک و توسعه دانش با استفاده از تحقیق و توسعه مشترک و اکتساب فناوری از طریق همکاری و به‌طور مشخص حین این همکاری‌های بین‌المللی رقم می‌خورد.

وی افزود: باید توجه داشت که صادرات فناوری نیز امروز مقوله‌ای مهم است که از این طریق صورت می‌گیرد و این حوزه نیز می‌تواند برای کشور ارزآوری به همراه داشته باشد. از سوی دیگر ارتقای سطح علمی شرکت‌ها و فعالان حوزه دانش‌بنیان، به‌روزرسانی علوم و دانش مرتبط با صنعت و آگاهی از آخرین یافته‌های جهان از جمله دستاوردهای دیگر همکاری با مجموعه‌های دانش‌محور سایر کشورها است.صدرخانلو تصریح کرد: این امر سبب می‌شود تا تولیدات داخلی سطح کیفی بالاتری داشته باشند و مجموعه‌های صنعتی و تولیدی از تجربیات بین‌المللی بهره‌مند شوند. جنبه دیگر این تعامل در مقوله‌ای به نام دیپلماسی فناوری نمود پیدا می‌کند.

وی افزود: بدون شک یکی از راه‌های نزدیک شدن دولت‌ها و ملت‌ها به یکدیگر همکاری در زمینه علم و فناوری است. نمونه‌های موفقی در این عرصه وجود دارد و ما نیز می‌توانیم در این حوزه فعال شویم. همین همکاری‌ها در زمینه علمی و تحقیقاتی است که دولت‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کند و حتی موجب بهبود روابط خارجی می‌شود.

صدرخانلو خاطرنشان کرد: امروز بسیاری از اتحادیه‌های جهانی بر پایه همین فعالیت‌های دانش‌محور و دانش‌بنیان شکل گرفته است و می‌تواند برای ایران نیز گره‌گشا باشد. کشورها به دنبال این همکاری‌ها هستند که نزدیکی فرهنگی نیز در آن رخ می‌دهد و دستاوردهای فرهنگی حاصل می‌شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت پارک فناوری پردیس با توضیح دستاوردهای فرهنگی همکاری‌های بین‌المللی گفت: این یک حقیقت غیرقابل انکار است که افراد و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که در عرصه بین‌المللی در حوزه علم و فناوری همکاری می‌کنند، از معلومات، تجارب و تحصیلاتی برخوردار هستند که می‌توانند فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی کشورمان را در سطح جهان اشاعه دهند و زمینه دستیابی به اشتراکات ارزشمند فرهنگی با سایر کشورها را نیز فراهم آورند.

صدرخانلو تاکید کرد: همکاری در حوزه علم و فناوری یک ظرفیت عظیم است که حتی می‌تواند منجر به فعال شدن توریسم در حوزه علم و فناوری شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین