با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
کشف جدیدی در مورد ارتباط بین میکروبیوم و پیری پوست
عکس : ارتباط بین میکروبیوم و پیری پوست
.

یک پژوهش جدید از کشف ارتباط بین میکروبیوم و پیری پوست خبر داده است که فقط با افزایش سن ارتباط ندارد.

به گزارش ایسنا، با افزایش سن یا رویارویی بیشتر با نور خورشید، پوست خشک‌ تر و چروکیده‌ می‌شود. یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که میکروب‌های پوست در بروز علائم پیری نقش دارند. پژوهشگران «دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو»(UCSD) و شرکت فرانسوی «لورآل»(L'Oréal) به این کشف رسیدند و میکروب‌های مرتبط با پیری پوست را شناسایی کردند که فقط با افزایش سن در ارتباط نیستند. این پژوهش یک یافته منحصربه‌فرد را در حوزه پژوهش پیرامون سلامتی پوست ارائه می‌دهد.به نقل از تک اکسپلوریست، پژوهشگران در این پروژه، ۱۳ پژوهش پیشین شرکت لورآل را تحلیل کردند. آنها داده‌های به‌دست‌آمده در مورد توالی آمپلیکون ژن «آران‌ای ریبوزومی ۱۶اس»(16S rRNA) را با اطلاعات مربوط به پوست ۶۵۰ زن بین ۱۸ تا ۷۰ سال ترکیب کردند. هر بررسی بر جنبه‌های خاصی مانند چین و چروک یا از دست دادن رطوبت پوست تمرکز داشت. این تحلیل‌ها، روندهای مربوط به میکروب‌ها را با توجه به عواملی مانند سن در نظر گرفتند.

«سه جین سونگ»(Se Jin Song) مدیر پژوهش «مرکز نوآوری میکروبیوم»(CMI) در دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو گفت: پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که انواع میکروب‌های روی پوست ما با افزایش سن به طور قابل پیش‌بینی تغییر می‌کنند. پوست ما نیز با افزایش سن از نظر فیزیولوژیکی تغییر می‌کند. به عنوان مثال، پوست ما چین و چروک پیدا می‌کند و خشک‌تر می‌شود. با وجود این، تفاوت‌هایی در ظاهر افراد دیده می‌شود. احتمالا متوجه شده‌اید که پوست برخی از افراد، جوان‌تر یا پیرتر از سایر همسالان آنهاست. ما با استفاده از روش‌های آماری پیشرفته توانستیم میکروب‌های مرتبط با این نوع علائم پیری پوست، مانند چین و چروک‌ پنجه‌کلاغی را از میکروب‌های مرتبط با سن به عنوان یک عدد زمانی تفکیک کنیم.

تحلیل‌ها دو یافته کلیدی را نشان دادند. اول این که میکروب‌های پوستی متنوع‌تر، با چین و چروک پنجه‌کلاغی کمتر مرتبط هستند. دوم اینکه تنوع کمتر با از دست دادن رطوبت بیشتر از طریق پوست مرتبط است. با کاوش بیشتر، نشانگرهای زیستی بالقوه‌ای شناسایی شدند که پژوهشگران را به سمت درک پیوندهای میکروبی مرتبط با پیری پوست راهنمایی می‌کنند. اگرچه این رابطه تأیید نشده است اما این اطلاعات، دستورالعمل‌هایی را برای پژوهش‌های آینده ارائه می‌دهند.

«کیان ژنگ»(Qian Zheng) رئیس پژوهش‌های پیشرفته در شرکت لورآل گفت: هدف لورآل، ابداع کردن محصولات زیبایی شخصی‌سازی‌شده است. همکاری ما با مرکز نوآوری میکروبیوم، نقش میکروبیوم پوست را در پیری، به ویژه در بروز چین و چروک و کیفیت پوست آشکار کرد. این پژوهش پیشگامانه، نشانگرهای زیستی میکروبی مرتبط با علائم قابل مشاهده پیری مانند چین و چروک پنجه‌کلاغی را شناسایی می‌کند و راه را برای ساخت فناوری‌های جدید به منظور ارائه دادن پوست سالم‌تر و جوان‌تر هموار می‌سازد. پژوهش‌های آینده ممکن است نشانگرهای زیستی شیمیایی و اهداف ژنتیکی را برای پیشرفت در مراقبت از پوست فراتر از لایه بیرونی پوست بررسی کنند.

«راب نایت»(Rob Knight) مدیر مرکز نوآوری میکروبیوم گفت: اگرچه یافته‌های این پژوهش نشان‌دهنده پیشرفت دانش ما در مورد میکروبیوم پوست هستند اما ما آنها را تنها آغاز مرحله جدیدی از تحقیقات می‌بینیم. با تأیید ارتباط بین میکروبیوم و سلامتی پوست، زمینه را برای مطالعات بیشتر فراهم کرده‌ایم که نشانگرهای زیستی میکروبیوم خاص مرتبط با پیری پوست را کشف می‌کنند و شاید روزی نشان ‌دهند که چگونه آنها را اصلاح کنیم تا توصیه‌های جدید و بسیار هدفمند را برای سلامتی پوست ارائه دهیم.

شرکت لورآل و مرکز نوآوری میکروبیوم با این پژوهش، پیوندهای بالقوه را بین میکروبیوم پوست و علائم پیری مانند چین و چروک کشف می‌کنند. کشف ارتباط مثبت بین تنوع میکروبیوم و کاهش چین و چروک‌های پنجه‌کلاغی و ارتباط منفی با از دست دادن رطوبت، یک گام مهم است.

این پژوهش در مجله «Frontiers in Aging» به چاپ رسید.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
واتساپاینستاگرام