با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
وزارت ارتباطات: رکورد ارتفاع در پرتاب ماهواره با «ثریا» شکسته شد
عکس : ماهواره ثریا
.

بنابر اعلام وزارت ارتباطات ، جدیدترین رکورد ارتفاع در پرتاب ماهواره ثبت شد. ماهواره «ثریا» برای اولین‌بار با نسل جدید ماهواره‌بر «قائم 100» در مدار 750 کیلومتری زمین قرار گرفته است.به گزارش دیجیاتو و به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات، ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ ماهواره بومی ثریا را با موفقیت در مدار 750 کیلومتری زمین قرار داد تا رکورد جدیدی از نظر ارتفاع پرتاب ماهواره در کشور به ثبت برسد. ثریا از سری ماهواره‌های تحقیقاتی SRI ساخت پژوهشگاه فضایی ایران است.

قائم 100 نیز یک ماهواره‌بر سوخت جامد با قابلیت حمل اجرامی به بزرگی زیر ۱۰۰ کیلوگرم تا مدار ۵۰۰ کیلومتر است که در سومین پرتاب آزمایشی خود با ثبت رکوردی جدید در پرتاب‌های بومی، با موفقیت ماهواره ثریا با جرم حدود ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۷۵۰ کیلومتر دایروی قرار داد.

وزارت ارتباطات براساس داده‌های دریافتی از ماهواره اعلام کرد که عملیات تزریق در مدار به‌خوبی و بادقت انجام شده و هم‌اکنون داده‌های تله‌متری ماهواره درحال دریافت است:

«با پرتاب این ماهواره تحقیقاتی، بسیاری از زیرسیستم‌های توسعه‌یافته توسط پژوهشگاه فضایی ایران نیز در شرایط تست مداری قرار می‌گیرند و راه برای توسعه سریع صنعت فضایی بومی ایران هموارتر می‌شود. ضمن اینکه این پرتاب قدمی مهم در راستای افزایش توانمندی تزریق ماهواره در مدارهای بالاتر محسوب می‌شود.»

آن‌طور که «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات، در شبکه‌های اجتماعی داخلی نوشته، این دهمین پرتاب فضایی در دولت سیزدهم است که طی آن نیز رکورد جدیدی در ارتفاع پرتاب ثبت شد. او با تأکید بر اینکه این اولین‌بار است که ماهواره‌برهای ایرانی به مدار 750 کیلومتری دست پیدا می‌کنند، اعلام کرد صنعت فضایی با شتاب در مسیر پیشرفت است.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین