با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان
تقویم
جمعه 02 تیر 1402
Avatar
.
کشف جسمی داغتر از خورشید در کیهان
عکس : کشف جسمی داغتر از خورشید در کیهان
.
بر اساس یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده در مجله Nature Astronomy، ستاره شناسان "مکانی" را در کیهان کشف کرده اند که داغتر از سطح خورشید است.

این تیم تحقیقاتی یک کوتوله قهوه‌ای را در فاصله ۵۷ سال نوری از زمین، با دمایی بیشتر از دمای خورشید پیدا کردند.

این شی جدید که WD۰۰۳۲-۳۱۷B نام دارد، در حال چرخش به دور یک ستاره کوتوله سفید است و گرمای بسیار بالایی دارد.

این کوتوله قهوه‌ای تا ۸۰۰۰ کلوین یا ۷۷۲۷ درجه سانتیگراد گرمتر از سطح باقی ستارگان است و به اندازه‌ای گرم است که می‌تواند مولکول‌های موجود در اتمسفر خود را به اتم‌های مرکب تبدیل کند.

این در حالی است که دمای سطح خورشید حدود ۵۵۰۰ کلوین یا حدود ۵۲۰۰ درجه سانتیگراد است.

ستاره WD۰۰۳۲-۳۱۷B اولین کوتوله قهوه‌ای است که چنین سطح بالایی از اشعه ماوراء بنفش شدید دریافت می‌کند.

این کشف توسط تیمی از ستاره شناسان به سرپرستی دکتر دیوید لافرنیر از دانشگاه آریزونا انجام شده است. این تیم از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) در شیلی برای رصد WD۰۰۳۲-۳۱۷B استفاده کرده است.

کوتوله‌های سفید بقایای ستارگانی هستند که تمام سوخت خود را مصرف کرده‌اند، بسیار متراکم هستند و گرانش شدیدی دارند و این بدان معناست که تشعشعات فرابنفش قوی از کوتوله سفید در سمت روز WD۰۰۳۲-۳۱۷B متمرکز شده است که منجر به دمای بسیار بالا می‌شود.

WD۰۰۳۲-۳۱۷B در حال گردش به دور ستاره کوتوله سفید خود در فاصله حدود ۰.۰۲۵ واحد نجومی یافت شد. این شی حدود ۲.۳ میلیون مایل به خورشید نزدیکتر از زمین است که می‌تواند گرمای شدید روی سطح آن را توضیح دهد.

مشاهدات این تیم نشان داد که WD۰۰۳۲-۳۱۷B دارای دمای جانبی حدود ۸۰۰۰ کلوین (۷۷۲۷ درجه سانتیگراد یا ۱۳۹۴۰ فارنهایت) و اختلاف دما بین روز و شب حدود ۶۰۰۰ کلوین (۵۷۰۰ درجه سانتیگراد) است.

این کشف، کوتوله قهوه‌ای را داغترین کوتوله در نوع خود می‌کند که تاکنون یافت شده است، زیرا از منظر ستارگان معمولاً اجرام کیهانی بسیار سرد هستند.

این کوتوله قهوه‌ای برخلاف نامش آنقدر بزرگ است که به راحتی می‌تواند با حدود ۸۰ سیاره مشتری برابری کند.

منبع: روسیا الیوم
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین