با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
چه خواهد شد اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود؟!
عکس : چه خواهد شد اگر جاذبه زمین تنها برای 5 ثانیه از بین برود؟!
.

پیش از کشف وجود جاذبه زمین توسط نیوتون، انسان‌ها حتی به آن فکر هم نکرده بودند. وجود نیروی جاذبه زمین آن‌قدر بدیهی است که تصور عدم وجود آن برای همه ما دشوار خواهد بود. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر چنین نیروی جاذبه‌ای در زمین وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اولین چیزی که ممکن است به ذهنتان برسد معلق شدن در هوا و پرواز کردن در اطراف زمین است (مانند چیزی که در فیلم‌های علمی-تخیلی دیده‌ایم). اما حقیقت این است که عدم وجود این نیرو تاثیرات فراتر و غیر قابل تصوری دارد که نتیجه آن چندان هم جذاب نخواهد بود. در مطلب پیش رو از دیجی رو قصد داریم از نظر علمی جواب این سؤال را بدهیم. با ما همراه باشید.

<strong> جاذبه زمین </strong>

جاذبه پدیده‌ای طبیعی است که اجرام را به هم نزدیک می‌کند و اشیا را به سمت یکدیگر می‌کشد. هرچه یک شی بزرگ‌تر باشد، کشش گرانشی برای آن قوی‌تر خواهد بود. همچنین هر چه به یک شی نزدیک‌تر باشید، نیروی گرانشی آن قوی‌تر خواهد بود.

کره زمین بسیار بزرگ و نزدیک به ماست، به همین دلیل نیروی گرانش آن بر تمامی نیروهای جاذبه جزئی بین اشیاء غلبه می‌کند و همه انسان‌ها را به همراه هر چه که بر روی زمین وجود دارد، روی سطح این کره نگه می‌دارد. این نیرو باعث می‌شود بتوانیم راه برویم، بنشینیم و یا حتی نفس بکشیم!

<strong> منظومه شمسی </strong>

>

خورشید بسیار بزرگ‌تر از زمین است به طوری که بیش از یک میلیون زمین می‌تواند در داخل آن جای بگیرد. گرانش خورشید نیرویی است که سیاره ما و دیگر سیارات منظومه شمسی را در اطراف خود می‌چرخاند. از طرفی ماه بسیار کوچک‌تر از زمین است، بنابراین نیروی جاذبه بسیار کمتری نسبت به زمین دارد. همین مسئله باعث می‌شود فضانوردان بر روی ماه در حالت بی‌وزنی قرار بگیرند و برای زدن پرچم کشورشان بر روی سطح آن بالا و پایین بپرند یا اینکه در فضا پیما پرواز کنند و وسایل آن‌ها در هوا معلق باشد.

حال با این توصیفات اگر جاذبه زمین از بین برود، ویرانی کامل برای انسان‌ها و محیط پیرامون آن‌ها اتفاق خواهد افتاد. اگر سیاره زمین که با سرعت زیاد در حال چرخش است و تمام اجسام بر روی آن ثابت‌اند به ناگاه جاذبه‌اش از بین برود، قطعا تمام اجسام و ساختمان‌ها به اطراف پرت می‌شوند زیرا دیگر نیرویی برای نگه داشتن آن‌ها در سطح زمین وجود نخواهد داشت.جاذبه ماه

همچنین از دست دادن گرانش به معنای این است که جو و هوای اطراف زمین که به خاطر این نیرو اطراف کره زمین را فراگرفته‌اند، از بین خواهد رفت و هیچ فشار هوایی وجود نخواهد داشت. عدم وجود فشار هوا هم به سرعت باعث خرد شدن گوش داخلی (درونی‌ترین بخش گوش که بعد از گوش میانی قرار دارد) خواهد شد. آیا تا به حال هنگام پرواز یا شیرجه زدن داخل آب احساس کرده‌اید که به گوشتان فشار وارد می‌شود؟ با از بین رفتن جاذبه، فشاری چندین برابر بیشتر از این و به صورت لحظه‌ای به گوش وارد خواهد شد که باعث از بین رفتن کامل آن می‌شود.

با از بین رفتن جاذبه زمین و متلاشی شدن جو زمین، اکسیژن هم سطح این کره خاکی را ترک می‌کند و در نتیجه این اتفاق همه سازه‌های بتنی به یکباره فرو خواهند ریخت. اما با رفتن اکسیژن، چه بلایی سر آب خواهد آمد؟ بله این عنصر حیاتی به سرعت به گاز هیدروژن تبدیل خواهد شد. از آنجا که 70 درصد بدن انسان را هم آب تشکیل می‌دهد، تبدیل شدن یکباره آن به هیدروژن به معنی متلاشی شدن سلول‌ها خواهد بود و به همین راحتی همه انسان‌ها از بین خواهند رفت. همه این اتفاق‌ها در کمتر از 5 ثانیه رخ خواهد داد و حتی اگر بعد از 5 ثانیه دوباره نیروی جاذبه زمین برگرد، دیگر هیچ یک از ما زنده نخواهیم بود.

این‌ها تنها بخشی از اتفاقاتی خواهند بود که با از بین رفتن جاذبه کرده زمین، می‌توانند به وقوع بپیوندند. اما خوشبختانه این نیروی حیاتی قرار نیست جایی برود و همچنان می‌توانیم بر روی زمین زندگی کنیم و از آن لذت ببریم. تفکر به این نکات گاهاً بدیهی می‌تواند به ما کمک کند تا قدر چیزهایی را که داریم بدانیم و به خاطر مسائل جزئی و پیش پا افتاده خودمان و دیگران را آزرده و غمگین نکنیم.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین