با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید به فضا پرتاب شد
عکس : رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید به فضا پرتاب شد
.
۱۱ فوریه ۲۰۱۰، ناسا رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید را برای مطالعه عملکرد درونی خورشید به فضا پرتاب کرد. این رصدخانه برای انجام دقیق‌ترین و جامع‌ترین اندازه‌گیری‌های خورشید ساخته‌ شده‌ است.

درباره رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید
رصدخانه خورشیدی، از سال ۲۰۱۰ میلادی توسط ناسا مأموریت رصد خورشید را برعهده دارد و تلسکوپ فضایی درست به‌موقع برای دیدن خورشید در اوج چرخه یازده ساله خورشیدی خود به فضا پرتاب شد.

ماهواره به دور زمین می‌چرخد، اما مدارش به آن اجازه می‌دهد به‌طور مداوم به خورشید نگاه کند. این تلسکوپ به‌دنبال فعالیت‌هایی مانند لکه‌های خورشیدی و شراره‌های خورشیدی است، اما میدان مغناطیسی خورشید را نیز مطالعه می‌کند.

دانشمندان امیدوارند با درک بهتر میدان‌های مغناطیسی شدید و منحرف‌شده خورشید، رویدادهای آب‌وهوای فضایی را که تشعشعات مضر به سمت زمین پرتاب می‌کنند، بهتر پیش‌بینی کنند.

دستاوردها
این رصدخانه به مدت یک دهه در فضا بوده و یک چرخه‌ خورشیدی ۱۱ ساله را دیده‌ است. توسط یافته‌های این تلسکوپ، دانشمندان می‌توانند تفاوت دمای چند میلیون درجه‌ای میان سطح خورشید و جو آن را توضیح دهند.

رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید همچنین انواع فوران‌های سریع و کوتاه را روی ستاره کشف کرد. تصاویری که این تلسکوپ از خورشید تهیه کرد، وجود پدیده‌ی بازاتصال خودجوش مغناطیسی را نیز تأیید کرد. این تصاویر همچنین اطلاعات جدیدی را درباره‌ واکنش خورشید با دنباله‌دارها جمع‌آوری کرد.
ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین