با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
استادیوم ۴۵ هزار نفری بن سلمان؛ ورزشگاه خانگی جدید تیم های النصر و الهلال
عکس : استادیوم فوتبال

عربستان سعودی طرح خود برای ساخت یک ورزشگاه فوق مدرن ۴۵ هزار نفری را فاش کرد. این ورزشگاه که قرار است زمین خانگی تیم النصر، تیم کریستیانو رونالدو شود دیوار ال‌ای‌دی و سقف ریلی بازشو دارد و قرار است روی یک صخره ۲۰۰ متری نزدیک ریاض ساخته شود.

پس از اینکه استرالیا از میزبانی جام جهانی کنار رفت، عربستان سعودی به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۳۴، بزرگترین رقابت‌های فوتبال جهان در ۱۰ سال آینده در نظر گرفته می شود. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که عربستان سعودی پس از سرمایه‌گذاری‌های سنگین در گلف، فوتبال و بوکس و سایر ورزش‌ها در تلاش است تا به یکی از پایتخت‌های ورزشی جهان تبدیل شود.

در ۱۲ ماه گذشته به ویژه سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در زمینه فوتبال این کشور انجام شده است، به طوری که لیگ حرفه‌ای عربستان سعودی نقشی مهم در بازار نقل و انتقالات بازیکنان و مربیان بازی می کند.

ستارگانی نظیر نیمار، کریم بنزما، سادیو مانه، سرگئی میلینکوویچ-ساویچ، انگولو کانته و روبرتو فیرمینو تنها چند بازیکنی هستند که در ۱۲ ماه گذشته به دنبال کریستیانو رونالدو به عربستان سعودی آمده‌اند.

این ورزشگاه قرار است به افتخار شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نام‌گذاری شود.

طراحی نوآورانه این استادیوم همچنین به آن اجازه می‌دهد تا برای اهداف متعدد مورد استفاده قرار گیرد، زیرا کل طبقه آن می‌تواند در عرض چند ساعت به عرصه‌ای تبدیل شود که برای برگزاری رویدادهای ورزشی و سرگرمی مختلف مانند مسابقات راگبی، بوکس، و مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی، مسابقات ورزشی الکترونیکی، نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های بزرگ استفاده شود.

از فناوری‌های منحصربه‌فرد این استادیوم می‌توان به کف، سقف و دیوار بالایی تاشو و جمع‌شونده اشاره کرد که اجازه می‌دهد یک طرف آن باز شود تا منظره‌ای جذاب از قسمت پایینی شهر، مانند پارک آبی، به چشم بخورد.

قاب بیرونی استادیوم، برخی از دیوارهای داخلی و سقف آن با تعداد بی‌سابقه صفحات نمایشی به طول ۱.۵ کیلومتر پوشانده می‌شود که تجربه‌ای فراگیر و هیجان‌انگیز را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

فناوری قابل توجه دیگری که استادیوم جدید به آن مجهز خواهد شد، فناوری پیشرفته کنترل آب و هوا است که با ایجاد یک دریاچه خنک کننده سازگار با محیط زیست مستقیماً در زیر استادیوم، امکان برگزاری رویدادها و مسابقات در طول سال بدون مصرف انرژی زیاد را فراهم می کند. این فناوری آب باران جمع آوری شده از استادیوم را پمپاژ می‌کند و منطقه اطراف به دیواری از یخ تبدیل می‌شود که هوای ورودی به سیستم تهویه مطبوع مرکزی را خنک می‌کند.

معماران این ورزشگاه، سابقه کار روی چندین ورزشگاه المپیک و همچنین ورزشگاه تاتنهام لندن را در کارنامه خود دارند. صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان مالک پروژه قدیه، مدیریت حدود ۵۵۴.۶ میلیارد دلار ثروت حاکمیتی عربستان را برعهده دارد.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری قیدیه، عبدالله الداود، با بیان اینکه این شرکت آرزو دارد قیدیه به یک مقصد جهانی پیشرو در عرصه ورزشی، سرگرمی و فرهنگی تبدیل شود، تاکید کرد که استادیوم شاهزاده محمد بن سلمان نمادی بسیار زیبا از شهر خواهد بود و آن را برای میزبانی رویدادها و مسابقات ورزشی و سرگرمی در سطح جهانی آماده می‌کند.

این ورزشگاه جدید همچنین قرار است ورزشگاه خانگی تیم‌های النصر و الهلال مستقر در ریاض شود.

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین