با شات ایکس همیشه در فناوری بروز باشید
گوگل هوش مصنوعی را به فوتبال می‌آورد؛ اتخاذ تصمیمات تاکتیکی بهتر با TacticAI
عکس : استفاده از هوش مصنوعی در فوتبال

آزمایشگاه DeepMind گوگل با یک ابزار جدید که به مربیان درزمینه دستورات تاکتیکی کمک می‌کند، قصد دارد هوش مصنوعی را وارد دنیای فوتبال کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری ورزشی سایت شات ایکس و به نقل از دیجیاتو براساس گزارش اینسایدر، استارتاپ DeepMind مستقر در لندن، به‌عنوان بخشی از همکاری سه‌ساله خود با باشگاه فوتبال انگلیسی لیورپول (Liverpool FC)، به‌تازگی از نمونه اولیه ابزار هوش مصنوعی خود که TacticAI نام دارد، پرده برداشت. این سیستم هوش مصنوعی توسط مجموعه داده‌ای از بیش از 7000 ضربه کرنر از مسابقات لیگ برتر انگلیس (EPL) آموزش داده شده است و کارشناسانی که در این پروژه همکاری داشته‌اند، مدعی شده‌اند که TacticAI در طراحی برنامه‌هایی برای حمله و دفاع از نقطه کرنر، بهتر از انسان‌ها عمل می‌کند.

نحوه کار هوش مصنوعی TacticAI در فوتبال

TacticAI می‌تواند در موقعیت‌های هجومی و تدافعی که از ضربات کرنر شکل می‌گیرند، درباره موقعیت بازیکنان پیشنهادهایی را به مربیان ارائه کند. در مورد سایر ضربات ایستگاهی مانند پرتاب‌ها، ضربات آزاد و پنالتی‌ها نیز داده‌های ساختاری مشابهی وجود دارد که هوش مصنوعی می‌تواند باعث تقویت آن‌ها شود و کارشناسان قصد دارند در آینده روی این زمینه‌ها نیز تمرکز کنند.

هوش مصنوعی TacticAI در فوتبال
عکس : هوش مصنوعی TacticAI در فوتبال

«ژه وانگ»، یکی از مدیران گوگل دیپ‌مایند که روی پروژه TacticAI کار کرده است، می‌گوید:

«یکی از نقاط هیجان‌انگیز [فوتبال] برای من این است که این مسابقه چیزی بین هنر و علم است. اتفاقات غیرمترقبه زیادی در یک مسابقه وجود دارد، اما ما همچنان می‌توانیم از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر استفاده کنیم.»«پتار ولیچکوویچ»، از دیگر مدیران DeepMind نیز توضیح می‌دهد که سیستم TacticAI به این دلیل روی داده‌های به‌دست‌آمده از کرنرها آموزش داده شده است که این ضربات ایستگاهی بخش‌های ساختارمندتری از مسابقه را به‌همراه دارند. او در این رابطه می‌گوید:

«فوتبال فوق‌العاده غیرقابل پیش‌بینی است. شما هرگز نمی‌توانید دقیقاً پیش‌بینی کنید که چه اتفاقی رخ خواهد داد. اما کاری که می‌توان انجام داد این است که به الگوی تاکتیک‌ها توجه کنید. کرنرها واقعاً برای این کار خوب هستند، زیرا مکرر و جدی هستند و منجر به موقعیت‌هایی برای گل می‌شوند.»

ارسال این خبر برای دوستان در شبکه های مجازی :
تلگرامواتساپایتاتوییترفیس بوکلینکدین